- Mimo trudnej sytuacji w kraju, która najbardziej odbiła się na kulturze, udało się zorganizować festiwal. Muzyczne spotkania zainaugurowaliśmy w towarzystwie dwojga wokalistów, sopranistki Anny Mikołajczyk-Niewiedział i tenora Leszka Świdzińskiego. Oboje są od dawna z nami zaprzyjaźnieni. Leszek Świdziński był jednym z trzech tenorów w nadnarwiańskim grodzie, którzy wystąpili w nagraniu naszej płyty. Pani Anna z kolei wystąpiła w nagraniu innej płyty monograficznej z dziełami Stanisława Moryty. Płyta kilka lat temu otrzymała nominację do nagrody Fryderyka - wyjaśnia Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, organizator festiwalu.
Radością z udziału w festiwalu podzielili się soliści występujący w koncercie.
- Bardzo miło kolejny raz gościć na festiwalu "Sacrum et Musica". W koncercie zaśpiewałam jedną z arii sakralnych z towarzyszeniem Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. To kolejne moje spotkanie z łomżyńską orkiestrą. Jest wyjątkowe. W kilku ostatnich miesiącach, kiedy pozostawaliśmy w domach, pielęgnowaliśmy sztukę sami i dla siebie. Internet i wszystkie tego rodzaju środki przekazu nie oddają tego, czym jest kontakt z widownią. Mam nadzieję, że widzowie i słuchacze mają podobne odczucia – mówi z nadzieją Anna Mikołajczyk-Niewiedział, sopranistka Warszawskiej Opery Kameralnej.
Z kolei tenor Leszek Świdziński z Ziemią Łomżyńską związany jest rodzinnie.
- Łomża jest bliska mojemu sercu. Tutaj są moje rodzinne korzenie. Bardzo dobrze znam pobliskie Stawiski, w których mój dziadek był naczelnikiem poczty. Tam spędzałem dzieciństwo. Dzisiaj z muzyką wracam do Łomży, zresztą nie pierwszy raz. Wiele pięknych projektów muzycznych i festiwali miałem przyjemność odbywać z łomżyńską orkiestrą. Z Janem Miłoszem Zarzyckim znamy się jeszcze z czasów studenckich. Mam wielki sentyment do Łomży, o której pamiętam koncertując w Hiszpanii, Niemczech czy Japonii. Łomża to jedno z najważniejszych miejsc w mojej karierze artystycznej – nie kryje Leszek Świdziński, tenor Warszawskiej Opery Kameralnej.
W programie festiwalu zaplanowanych zostało osiemnaście koncertów. Już teraz konieczne są zmiany w festiwalowym programie. W związku z pandemią zamknięte zostały granice z Litwą. W związku z tym w dwóch koncertach nie wystąpi orkiestra kameralna z Litwy. Konieczne będzie zorganizowanie zastępstwa.
Szczegółowy program XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki “Sacrum et Musica” znajduje się na stronie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży: www.filharmonia.lomza.pl.
Komentarze