Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:47
Reklama

Od 1 września wchodzą nowe zarządzenia MEN i GIS dla szkół oraz placówek oświaty

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowało zalecenia dla szkół i placówek oświatowych w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Przedstawione są szczegółowe instrukcje, jak wyglądać ma praca i funkcjonowanie szkół w dobie pandemii COVID-19 w Polsce. Wyodrębniono również trzy warianty w związku z nauczaniem. Nowe zarządzenia wchodzą w życie od 1 września 2020 roku.
Od 1 września wchodzą nowe zarządzenia MEN i GIS dla szkół oraz placówek oświaty

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej przedstawił opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 roku. Określają one organizację pracy szkół i placówek, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wytyczne zawierają ogólne, ale i szczegółowe zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Dyrektorzy szkół i placówek na podstawie zaleceń mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. Od połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracował szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności. Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły lub placówki i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny”.

Jak już wiemy, do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.  Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.

Przedstawiony został szczegółowy harmonogram działań MEN do rozpoczęcia roku szkolnego. Od połowy sierpnia gotowe są niezbędne akty prawne resortu edukacji. Co ważne, funkcjonuje również zespół międzyresortowy, który ma koordynować działania dotyczące powrotu do szkół. Obecnie odbywają się także narady kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, w których uczestniczy także inspektor sanitarny.

Szef MEN wydał już akty prawne, które pozwolą na wdrożenie w szkołach odpowiednich rozwiązań w przypadku wystąpienia ogniska zakażenia. Dzięki wprowadzonym zmianom dyrektorzy szkół i placówek dostali narzędzia pozwalające na odpowiednią organizację zajęć w szkole, szczególnie, jeśli sytuacja epidemiologiczna zagrozi zdrowiu uczniów. Po otrzymaniu pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego i zgody organu prowadzącego będą mogli elastycznie wprowadzać model mieszany pracy szkoły i placówki czy nauczania zdalnego.

Są to elastyczne rozwiązania umożliwiające dyrektorowi szkoły lub placówki zawieszenie zajęć w formie tradycyjnej adekwatnie do skali zagrożenia epidemicznego i potrzeb z tym związanych oraz możliwości organizacyjnych. Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

Wariant A- tradycyjna forma kształcenia

W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B- mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można, z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji, uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu. Model ten będzie wprowadzony w sytuacji:

- dla uczniów pozostających w kwarantannie

- dla uczniów przewlekle chorych, na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem

- dla uczniów, którzy mają orzeczenie o indywidualnym nauczaniu z poradni psychologiczno-pedagogicznej

- zajęcia w mniejszych grupach lub dla części klas (np. klasy I-III – zajęcia stacjonarne, a starsze klasy zajęcia zdalne)

Wariant C- kształcenie zdalne                                                    

Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

- Widzimy, że niemal cała Europa podjęła decyzje praktycznie takie same jak Polska, czyli zakładające model stacjonarny jako model typowy dla przytłaczającej większości szkół oraz rozwiązania prawne pozwalające na reagowanie na zwiększone zagrożenie epidemiczne – mówił Dariusz Piontkowski.

Pomoc dla szkół i placówek oświaty                                                        

Ministerstwo Edukacji Narodowej umożliwiło realizację zamówień na środki ochrony. Jeśli chodzi o województwo podlaskie to dyrektorzy szkół i placówek oświatowych od 20 sierpnia składać mogą bezpłatne zamówienia na płyny do dezynfekcji oraz maski medyczne dla personelu szkolnego.

MEN podaje, że już blisko 19 tys. szkół założyło zamówienie na bezpłatne środki ochrony. Zgłoszenia realizowane są do 10 września 2020 roku. Ponadto, jak wskazuje resort do 1 września dostarczone ma być 20 mln maseczek ochronnych, a także 5 mln litrów płynu do dezynfekcji  do szkół w całej Polsce. Do placówek trafić ma również 20 tys. termometrów bezdotykowych, a także ponad 17 tys. dyspenserów.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama