Wysokość pomocy uzależniona jest od średniej rocznej liczby świń (jednak nie więcej niż 50 sztuk na jednego producenta) oraz liczby dni objętej zakazem produkcji w danym roku kalendarzowym i kwoty 0,36 zł za każdy dzień.
Rekompensata wypłacana jest za dany rok, nie później niż do dnia 15 stycznia roku następnego.
Pomoc przyznawana jest na wniosek producenta świń w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę tegoż producenta.
Wnioski przyjmują biura powiatowe w trybie ciągłym. Należy je składać na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR na stronie internetowej www.arimr.gov.pl w zakładce „Pomoc krajowa”. Tam również znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące tej oferty wsparcia.
Pierwsze incydenty ASF w Polsce wykryto w lutym 2014 roku. Do tej pory na terenie kraju stwierdzono ponad 1000 przypadków choroby.
Afrykański pomór świń to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Zazwyczaj pierwszym objawem, który pojawia się po zakażeniu jest wysoka gorączka do 41,5 °C. Charakterystyczne objawy to m.in. brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka czy wymioty. Mogą wystąpić również drgawki. Śmiertelność prawie zawsze wynosi 100%.
Komentarze