Będzie to kolejny, II etap, działań inwestycyjnych realizowanych przez spółkę które mają spowodować ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza z instalacji i uzyskanie dla systemu grzewczego miasta statusu systemu efektywnego energetycznie. Przypomnijmy, że na początku tego roku w Ciepłowni Miejskiej uruchomiono nową instalację biomasową wyposażoną w kocioł wodny o mocy 12,50 MW wraz z ekonomizerem odzysku ciepłą ze spalin, magazynem biomasy i towarzyszącym wyposażeniem technologicznym.
Produkcja ciepła w instalacji kogeneracyjnej ma opierać się również na zrębkach drzewnych, a przy okazji będzie wytwarzana również energia elektryczna, która sprzedawana będzie Państwu jako tzw. energia z OZE.
Jak przekazuje prezes MPEC Radosław Żegalski, spalanie paliwa biomasowego zamiast dotychczasowego węgla kamiennego, przy pełnym obciążeniu jednostki biomasowej spowoduje zmniejszenie dotychczasowej emisji z instalacji węglowej: dla dwutlenku siarki ok. 30 %, pyłu ok. 30 %, tlenku węgla ok. 30,% oraz redukcję odpadów paleniskowych ok. 20 %. Istotna jest redukcja emisji dwutlenku węgla o ok. 40 %, która będzie miała wpływ na ceny ciepła w przyszłości.
Instalacja ma służyć mieszkańcom i przyczynić się do niższych cen za ogrzewanie cieplne – podkreślał uczestniczący w uroczystym podpisaniu umowy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Dodał, że spółka MPEC może stanowić wzór i punkt odniesienia dla spółek z innych samorządów w podejściu do zagadnień wytwarzania ciepła z uwzględnieniem norm i obowiązujących regulacji prawnych w zakresie ochrony środowiska.
Ciepło produkowane w instalacji kogeneracyjnej będzie również dostarczane do istniejącej magistrali ciepłowniczej z przeznaczeniem na cele grzewcze i ciepłą wodę dla odbiorców miasta Łomża.
Komentarze