Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 21:01
Reklama

Chór OiFP występuje na festiwalu "Chopin i jego Europa" i nagrywa płytę

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej wystąpi podczas 16. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa”. Powstanie także nagranie płytowe operowej „Hrabina” S. Moniuszki z udziałem Chóru OiFP.
Chór OiFP występuje na festiwalu "Chopin i jego Europa" i nagrywa płytę

– „Chopin i jego Europa” w dobie pandemii… pozostaje Chopinem i jego Europą. W czasie trudnym i stawiającym przed wszystkimi istotne wyzwania, zapraszamy, jak co roku na spotkanie z muzyką, która poza tym, że daje czystą radość obcowania z nią, może być inspiracją, motywacją, może między wierszami napomknąć o tym, co naprawdę ważne… to wartość, z której nie wolno nam rezygnować, za żadną cenę- tłumaczy Stanisław Leszczyński, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”.

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej 19 sierpnia, wraz z orkiestrą Europa Galante pod batutą Fabio Biondiego, wykona „Hrabinę” Stanisława Moniuszki. Zaśpiewają soliści: Karen Gardeazabal – sopran, Natalia Rubiś –sopran, Matheus Pompeu – tenor, Mariusz Godlewski – baryton, Jan Martiník – bas, Nicola Proksch –sopran, Krystian Adam – tenor. W Sali Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej usłyszymy wersję koncertową dzieła, wykonaną po raz pierwszy na instrumentach historycznych.

Reklama

Koncert poprzedzą nagrania, od 14 sierpnia artyści pracować będą nad wydawnictwem opery „Hrabina” ojca polskiej opery narodowej.

- Będzie wreszcie – a jakże! – „Hrabina” Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodowym gronem solistów, Europą Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej. To szczególnie trudny dla nas pod względem organizacyjnym projekt, o który jednak walczymy w wyjątkowy sposób: to nie tylko wykonanie koncertowe, ale przede wszystkim nagranie, które ma poszerzyć fonografię moniuszkowską, od kilku lat kompletowaną przez Instytut- mówi Stanisław Leszczyński.

Napisana w 1859 roku „Hrabina” weszła na scenę opery warszawskiej 7 lutego 1860 roku. O ogromnym powodzeniu tego dzieła zadecydował przede wszystkim silnie podkreślony w niej element patriotyczny, na który bardzo wyczulone było społeczeństwo polskie w latach bezpośrednio poprzedzających wybuch Powstania Styczniowego.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama