Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:27
Reklama

Małgorzata Cebelińska, Dyrektor handlu SM Mlekpol podczas EEC (online) o wyzwaniach stojących przed branżą mleczarską w czasie epidemii

Europejski Kongres Gospodarczy to prestiżowy, coroczny cykl debat i spotkań, którego celem jest wymiana doświadczeń, integracja przedsiębiorców oraz kreowanie kierunku dalszych zmian w biznesie. W tym roku (19 maja) w debacie „Sektor spożywczy – branża strategiczna“ wzięła udział Małgorzata Cebelińska – Dyrektor handlu SM Mlekpol. Podczas rozmowy, omówiono najważniejsze wyzwania stojące przed producentami żywności, w tym sektora przetworów mlecznych. Małgorzata Cebelińska z ramienia SM Mlekpol, podczas dyskusji poruszyła zagadnienia dotyczące branży mleczarskiej w Polsce – m.in. utrzymywanie relacji z partnerami handlowymi i rolnikami, kształtowanie się nowych trendów konsumenckich czy eksport w czasie pandemii.
Małgorzata Cebelińska, Dyrektor handlu SM Mlekpol podczas EEC (online) o wyzwaniach stojących przed branżą mleczarską w czasie epidemii

Zdaniem Dyrektor handlu w SM Mlekpol odpowiednim rozwiązaniem byłoby tzw. trójprzymierze, czyli wspólne mechanizmy wypracowane przez rolników, przetwórców i przedstawicieli handlu. Jak zauważyła, pozwoliłoby to wypracować system m.in. dostosowywania cen produktów mleczarskich do aktualnych warunków ekonomiczno-gospodarczych. Jak przekonuje Małgorzata Cebelińska, należy zapewnić rolnikom opłacalność produkcji i zachęcić do rozwoju. Rozwiązania tego typu już z powodzeniem funkcjonują m.in. w Niemczech i we Francji.

Podczas debaty Małgorzata Cebelińska poruszyła również kwestię trendów konsumenckich, które uwidoczniły się w czasie epidemii.

– Przede wszystkim obserwujemy popyt na produkty długoterminowe, które na początku pandemii były intensywnie kupowane. Wraz z nadejściem wiosny powrócił również trend na produkty świeże i fermentowane. Dla konsumentów nową wartością stało się również bezpieczeństwo, przyczyniając się do rozwoju sektora e-commerce. Czy ten model będzie obowiązywał również za kilka miesięcy? Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej i czasu pozostawania w okresie izolacji społecznej – wyjaśnia Małgorzata Cebelińska.

Dyrektor handlu SM Mlekpol zwróciła również uwagę na duże zaufanie do produktów lokalnych, naturalnych i wytworzonych w procesie zrównoważonego rozwoju.

Jej zdaniem głównym zmartwieniem dla branży mleczarskiej pozostaje obniżenie zarobków i wzrost poziomu bezrobocia, które wprost przełoży się m.in. na zmniejszenie popytu na produkty premium. SM Mlekpol wychodząc naprzeciw tym zmianom zaproponowała konsumentom nowe, ekonomiczne produkty – tańsze lecz zachowujące swoją wysoką jakość. Należą do nich m.in. sery w plastrach i porcjach, dostępne w gramaturach 400 g i 700 g, które zastępują produkty z tradycyjnej lady.

- SM Mlekpol inwestuje w produkty zdrowe, naturalne o prostym składzie, które produkowane są wyłącznie z polskiego mleka. Dlatego tak istotna jest współpraca z rodzimymi dostawcami, która gwarantuje najwyższą jakość i naturalny smak produktów – przekonuje Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu SM Mlekpol.
 

 

***

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to od lat niekwestionowany lider rodzimego mleczarstwa oraz jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Jako pierwszy podmiot skupowy w Polsce SM Mlekpol w tym roku przekroczyła granicę 1,93 mld litrów skupionego mleka rocznie wyłącznie z własnej bazy skupowej. To ponad 5,3 milionów litrów mleka dziennie od 9500 producentów. Produkty Mlekpolu powstają w 13 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych w: Grajewie, Zambrowie, Mrągowie, Kolnie, Sejnach, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu, Gorzowie Wielkopolskim i Suwałkach.

Mlekpol w swojej ofercie posiada: mleko pasteryzowane i UHT, śmietany, śmietanki, napoje fermentowane, masło, twarogi, serki wiejskie i śmietankowe oraz sery żółte.

Flagowymi markami Mlekpolu są: Łaciate, Maślanka Mrągowska, Milko, Mazurski Smak, Mlekpol, Rolmlecz oraz Białe.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama