Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:29
Reklama

Dekret Biskupa Łomżyńskiego na Święta Paschalne oraz o sprawowaniu sakramentów

Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski wydał dekret w sprawie duszpasterstwa w czasach epidemii. To już kolejny dokument Biskupa Łomżyńskiego, w którym biskup przypomina o ograniczeniu liczby osób do 5 podczas celebracji w Kościele, jak również przedłuża dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej aż do odwołania.

Jak informuje kuria diecezjalna w dekrecie Biskup Janusz zwraca również uwagę na celebracje Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Wszystkie obrzędy w tych dniach mają się odbywać wewnątrz świątyni oraz przy zachowaniu ograniczeń w liczbie uczestników. Nie będzie tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów w kościołach, natomiast biskup rekomenduje wiernym błogosławienie pokarmów w ramach liturgii domowej według załączonego formularza. Biskup Stepnowski przypomina też, że ze względu na szczególne okoliczności w czasie Triduum Paschalnego można udzielać wszystkim, a nie tylko chorym, Komunii świętej zawsze, gdy o to poproszą.

 

Publikujemy pełny tekst dekretu:
 

DEKRET
w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii

 

Mając na uwadze Dekrety Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów «In tempore Covid -19» z dnia 19 marca 2020 roku i «In tempore Covid-19 (II)» z dnia 25 marca 2020 roku, „Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” z dnia 21 marca 2020 roku oraz biorąc pod uwagę „Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii” (Dz. U. poz. 522) i „Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń” z dnia 24 marca 2020 roku, zarządzam co następuje:


SPRAWOWANIE SAKRAMENTÓW

 

Od dnia 25 marca w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Zatem oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących, mają to być w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną. Na drzwiach kościołów trzeba wywiesić stosowną informację, przekazując ją wiernym także drogą internetową. Jeśli przewidziano Mszę św. koncelebrowaną, to w celu umożliwienia uczestnictwa w niej przedstawicielom rodzin zamawiających każdą z intencji należy rozważyć odprawienie osobnych celebracji. Jeśli grupa osób chcących uczestniczyć w Eucharystii nieznacznie przekroczy dozwoloną cyfrę 5 osób, można zachęcić wiernych do poczekania na Mszę św., która zostanie odprawiona zaraz po tej, na którą przyszli. Praktyka ta nie jest możliwa w dniach Triduum Paschalnego. W kościołach, w których istnieje poważna trudność wyegzekwowania ograniczonej liczby uczestników liturgii należy rozważyć ewentualność sprawowania Mszy św. sine populo. Poza liturgią kościoły winny pozostawać w ciągu dnia otwarte umożliwiając wiernym modlitwę i przystąpienie do sakramentu pokuty.
 

1. Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia do 5 osób obowiązuje również podczas liturgii pogrzebowej. W liczbie tej nie mieści się celebrans, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej.


2. W trosce o zdrowie i odpowiedzialność za innych, zwłaszcza za starszych, pamiętajmy o możliwości skorzystania z dyspensy od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej, której udzieliłem do dnia 29 marca 2020 roku, a którą przedłużam niniejszym dekretem aż do odwołania (por. Dekret Biskupa Łomżyńskiego z dnia 12 marca br.N.224/B/2020).

3. Korzystających z dyspensy zachęcam do osobistej i rodzinnej modlitwy oraz uczestnictwa w nabożeństwach transmitowanych za pośrednictwem mediów elektronicznych.


Sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty:

  • Przypominam o unikaniu wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pokuty i pojednania (zob. Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach z dnia 21.03.2020).
     
  • Należy udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który można umówić się z duszpasterzem na indywidualną spowiedź.
     
  • Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź.
     
  • Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.
     
  • Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu przeszkody.
     
  • Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zorganizować należy spowiedzi parafialne.

4. Pamiętając o zakazie odwiedzania osób będących w kwarantannie domowej, wiernym, którzy indywidualnie o to poproszą, należy udzielać Komunii św. poza liturgią.

5. W związku ze zbliżającym się pierwszym piątkiem i pierwszą sobotą miesiąca, przypominam, że praktyka ta polega na przyjęciu komunii św. przez kolejnych 9 miesięcy. Jeśli zachodzi konieczność, należy przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty i pojednania (niekoniecznie w pierwszy piątek). Jeśli w trakcie 9 pierwszych piątków nie uda się przyjąć komunii św., nie trzeba zaczynać od nowa, lecz kontynuować praktykę.


WIELKI TYDZIEŃ I ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

 

Niedziela Palmowa
Pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy należy odprawić według trzeciej formy (wejście zwykłe). Wszystkie obrzędy mają się odbyć wewnątrz budynku.


Wielki Czwartek
Msza św. Krzyżma będzie odprawiona w Katedrze Łomżyńskiej o godz. 10:00 bez udziału ludu i duchowieństwa. Zapewnimy transmisję on-line, dzięki której będzie można się łączyć duchowo ze wspólnotą prezbiterium Kościoła łomżyńskiego. (…). Uroczysta Msza Święta dla wszystkich kapłanów, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, odprawiona zostanie po ustaniu stanu epidemii.


Msza św. Wieczerzy Pańskiej

  • Msze św. odbywają się w katedrze, w kościołach parafialnych, w kościołach rektorskich. Wspólnoty zakonne mogą celebrować misteria w swoich kaplicach – publicznych i prywatnych – ale bez udziału osób z zewnątrz.
     
  • Obmycie nóg należy pominąć.
     
  • Należy pominąć procesję do ciemnicy na zakończenie uroczystości. Najświętszy Sakrament pozostawiamy w tabernakulum.
     
  • Z powodu stanu pandemii Stolica Apostolska zezwala kapłanom w tym dniu na odprawienie Mszy św. sine populo.

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek

  • Nabożeństwo może odbywać się bez udziału ludu.
  • W modlitwie powszechnej należy uwzględnić dodatkową intencję. Załącznik do niniejszego dekretu.
  • Podczas Adoracji Krzyża pocałunek należy zastąpić pokłonem.
  • Według uznania proboszcza bądź rektora kościoła można przygotować skromny grób z miejscem na wystawienie Najświętszego Sakramentu do indywidualnej adoracji, ale bez procesyjnego przeniesienia Najświętszego Sakramentu.
  • Ojciec Święty Franciszek zatwierdził propozycję, aby zbiórka na Ziemię Świętą w roku 2020 została przeniesiona na niedzielę 13 września, w okolicy święta Podwyższenia Krzyża Świętego.


Wielka Sobota
Z powodu przepisów administracyjnych, nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę. Rekomendujemy wiernym błogosławienie pokarmów w ramach liturgii domowej, podczas śniadania wielkanocnego, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny, według załączonego formularza.

Wigilia Paschalna

  • Zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej może być sprawowana wyłącznie w kościołach katedralnych i parafialnych. Zezwalam na sprawowanie tej liturgii w Diecezji Łomżyńskiej także w kaplicach prywatnych i publicznych z zachowaniem obowiązujących przepisów.
     
  • Liturgia musi być sprawowana wewnątrz budynku.
     
  • W ramach Liturgii Światła – zamiast przygotowania i poświęcenia ogniska należy tylko zapalić paschał i wykonać Exultet.
     
  • Liturgia chrzcielna musi być ograniczona tylko do poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Nie udziela się sakramentu chrztu św.. Pomija się też aspersję.
     
  • Na zakończenie Liturgii nie ma procesji rezurekcyjnej.
     

Niedziela Zmartwychwstania
Należy zrezygnować z procesji rezurekcyjnej w poranek Wielkanocny. Zamiast procesji rezurekcyjnej zaleca się, aby celebrans na zakończenie liturgii udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Ze względu na szczególne okoliczności w czasie Triduum Paschalnego można udzielać wszystkim, a nie tylko chorym, Komunii świętej zawsze, gdy o to poproszą.


ZASADY OGÓLNE

1. Jak widzimy epidemia koronawirusa nie zmniejsza się lecz narasta. Jeszcze raz proszę o rozwagę i podtrzymywanie na duchu naszych parafian. Również nam samym nie wolno się zniechęcać. Św. Paweł pisze: „Przeto oddani posługiwaniu zleconemu nam przez miłosierdzie, nie upadamy na duchu” (2Kor 4,1). Potrzebujemy siebie nawzajem. Zachowajmy więc kontakt w modlitwie i przez słowo wsparcia dzięki rozmowom telefonicznym lub internetowo. Módlmy się razem, w ramach zespołu duszpasterskiego, Liturgią Godzin, Różańcem lub Koronką do Miłosierdzia Bożego. Czas, który stał się wolny od spotkań grup duszpasterskich, dużej ilości celebracji oraz zaangażowania rekolekcyjnego, niech wypełni lektura i medytacja.

2. Dziękuję za transmisje Mszy św., zarówno przez media elektroniczne, jak też online. Dziękuję za cenne inicjatywy konferencji, katechez i rekolekcji organizowanych oraz prowadzonych w Internecie. Pojawia się u naszych wiernych sporo pytań natury duchowej i egzystencjalnej, na które oczekują odpowiedzi. Może warto napisać do nich list i opublikować go na stronach parafialnych. Tym bardziej, że mamy w przestrzeni publicznej dużo niepokojących, nieprawdziwych informacji opartych o tzw. objawienia prywatne. Mogą one wywoływać niepokój czy panikę. Naszym zadaniem jest przedstawianie wykładu katolickiej wiary, także pod tym względem. Należy zwrócić uwagę na osoby potrzebujące z terenu parafii w celu zapewnienia im wsparcia i pomocy materialnej.

3. Serdecznie dziękuję kapłanom za ich posługę w niełatwych okolicznościach epidemii, a wszystkim wiernym za dojrzałe i odpowiedzialne stosowanie się do zarządzeń. Żywię nadzieję, że obecna sytuacja przeżywana przez nas wszystkich w duchu wiary, przyniesie dobre owoce w życiu całej wspólnoty Kościoła. Proszę wszystkich, aby nie ustawali w wysiłku duchowego łączenia się ze Zbawicielem, a cierpienia, których teraz szczególnie doświadczają, zechcieli składać Panu Bogu jako duchową ofiarę w intencji zatrzymania epidemii i odnowy duchowej społeczeństwa.

Ufam, że im bardziej zmobilizujemy się jako społeczeństwo do przezwyciężenia kryzysu sanitarnego, tym szybciej i z tym większą radością zgromadzimy się wokół ołtarzy w naszych kościołach, by dziękować Bogu za dar nowego życia.

Ogarniam wszystkich modlitwą i z serca błogosławię.

+Janusz Stepnowski
BISKUP ŁOMŻYŃSKI

ks. Artur Szurawski
KANCLERZ KURII


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama