Na godzinę 8:00 liczba osób hospitalizowanych w szpitalach wynosi 4. Liczba osób objętych kwarantanną to 189. Pod nadzorem epidomiologiczym natomiast znajdują się 422 osoby. Dotychczas laboratorium w Białymstoku przebadało 183 próbki. Liczba prób dodatnich jest jedna i należy do osoby z powiatu białostockiego.
- Jest to osoba w sile wieku i nie jest z grupy ryzyka - informuje wojewoda
Co do przekształcenia szpitala MSWiA w Białymstoku w jednoprofilowy szpital zakaźny, zdaniem wojewody decyzja podjęta była o przesłanki dotyczące potencjału tego szpitala. Harmonogram będzie określony odrębnym poleceniem. Jak informuje Bohdan Paszkowski w tej chwili szpital MSWiA jest w stanie gotowości do przekształcenia, bez konieczności ewakuacji pacjentów.
- Chciałbym poinformować, że w szpitalu w Łomży, który został wyznaczony jako jednoimienny, nastąpił proces przetransportowania pacjentów, którzy wymagali przemieszczenia do innych zakładów opieki zdrowotnej . W tej chwili szpital jest w stanie gotowości. Dzisiaj w nocy został wzbogacony o dostawę 1000 kombinezonów, 1000 masek i innych środków ochrony osobistej. W szpitalu jest nowy dyrektor, który podejmuje czynności niezbędne do tego, aby szpital był przygotowany jako szpital jednoimienny - informuje wojewoda. Przedwczoraj była tam wizyta grupy konsultantów wojewódzkich z zakresu dziedzin, które tam występują, aby udzielić pomocy personelowi szpitala i przygotować się do przekształcenia.
Na pytanie dlaczego Uniwersytecki Szpital Kliniczny nie został wyznaczony jako szpital jednoimienny wojewoda odpowiedział, iż Szpital Uniwersytecki jest główną i największą placówką na terenie województwa, która zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Pewne procedury medyczne jedynie tam mogą być wykonywane. By uniknąć sytuacji, że skomplikowane zabiegi nie będą dostępne dla mieszkańców, chronimy ten szpital przed wyłączeniem. Jak mówił wojewoda jest to szpital o największym potencjale w województwie podlaskim.
Bohdan Paszkowski wyjaśnił również, dlaczego nie spotkał się z personelem szpitala w Łomży oraz dlaczego nie pojawił się na obradach nadzwyczajnej sesji rady miasta Łomży.
- Mam w tej chwili wskazanie jako osoba zarządzająca na terenie województwa podlaskiego, by ilość kontaktów ograniczyć do minimum - w związku z sytuacją epidemiologiczna - tłumaczył.
Ponadto odnosząc się do sesji rady miasta, tłumaczył, że nie dostał na nią oficjalnego zaproszenia.
Trudno być na spotkaniach, o których się nie wie lub się dowiaduje o nich z innych źródeł niż tych pochodzących od zapraszającego (...). Ponadto jest zalecenie bym swoje kontakty wewnętrzne i zewnętrzne ograniczył do niezbędnego minimum. - mówił Bohdan Paszkowski
Jednak z informacji, które dotarły do naszej redakcji od kierownika Biura Rady Miejskiej, Doroty Śleszyńskiej wynika, iż zaproszenie na sesję nadzwyczajną Rady Miejskiej Łomży Wojewodzie Podlaskiemu zostało wysłane drogą mailową 16 marca o godz. 15.10. Potwierdzenie odbioru wiadomości Kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta potwierdził tego samego dnia u Rzecznika Wojewody Podlaskiego.
Komentarze