- Od roku 2012 Polska jest liderem transportu drogowego w Europie. W tej dziedzinie wyprzedzamy takie kraje jak Niemcy, Holandia cz Hiszpania. W związku z tym nasza uczelnia jest organizatorem studiów podyplomowych dotyczących transportu drogowego. Warto dodać, że w północno-wschodniej części kraju nie ma innej uczelni oferującej takie studia podyplomowe. Oferta jest wyjątkowa także dlatego, że zaliczenie studiów podyplomowych z transportu drogowego jest podstawą do zwolnienia z państwowego egzaminu pisemnego przeprowadzanego przez Instytut Transportu Samochodowego na przewoźnika osób i rzeczy. Warto dodać, że jest to bardzo trudny egzamin, średnio zdaje go co czwarta osoba. Egzamin jest podstawą do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych niezbędnego do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego - tłumaczy profesor Anna Ostrowska z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP w Łomży.
Ważny jest też dobór wykładowców. Zajęcia będą prowadzili praktycy związani z pracą w transporcie drogowym i prawnicy pracujący w uczelni.
- Wykładowcami będą pracownicy inspektoratów wojewódzkich transportu drogowego oraz Inspektoratu Głównego w Warszawie. Oni będą wykładali przedmioty praktyczne. Przedmioty wykładane w toku studiów pokrywają się z wymaganiami uregulowanymi rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, dotyczącymi warunków które powinni spełniać przewoźnicy drogowi osób i rzeczy. Dotyczy to osiemnastu przedmiotów o charakterze teoretycznym, takich jak prawo cywilne, handlowe, podatkowe. Jest także cały pakiet przedmiotów praktycznych. Dotyczą one czasu pracy kierowców, dostępu do rynku przewozów w kraju i za granicą, norm technicznych w przewozach towarów nienormatywnych, niebezpiecznych, żywności oraz odpadów. Program studiów obejmuje także zajęcia laboratoryjne, polegające na ćwiczeniach z odczytywania czasu pracy kierowców tak zwanych tachografów. Bedą też warsztaty związane ze sporządzaniem umów i ubezpieczeń w transporcie drogowym. Studia podyplomowe trwają przez dwa semestry. W tym czasie będzie organizowanych szesnaście zjazdów - wyjaśnia profesor Anna Ostrowska pracownik naukowy na Wydziale Nauk Społecznych i Humanistycznych w państwowej uczelni w Łomży.
Zaproszenie kierowane jest do absolwentów studiów wyższych, magisterskich, inżynierskich i licencjackich wszystkich dyscyplin. Dodatkowe informacje można znależć na stronach internetowych Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, tel. Kontaktowy 86 215 59 50.
Komentarze