3 lutego bieżącego roku prezydent RP podpisał ustawę, w której zapisano, że nowe święto jest „wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. W preambule podkreślono „fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji”.
Nowe święto nie oznacza dnia wolnego od pracy. Z jego okazji dziś po południu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbędzie się I Gala Nauki Polskiej, podczas której minister nauki i szkolnictwa wyższego oficjalnie uhonoruje polskich naukowców za całokształt dorobku oraz za znaczące osiągnięcia w działalności badawczej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej. W gronie nagrodzonych przez ministra jest rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP.
Uczestnicy gali wezmą także udział w widowisku „Opera matematyczna – Paradoksalny Rozkład Sfery”, które jest narracją o słynnej na całym świecie tzw. lwowskiej szkole matematycznej. Działała ona w dwudziestoleciu międzywojennym, a stworzone przez jej prekursorów, Stefana Banacha i Hugona Steinhausa, czasopismo „Studia Mathematica” było jednym z najpoważniejszych międzynarodowych periodyków matematycznych. Ukazywało się w językach niemieckim, francuskim i angielskim – powszechnie używanych w ówczesnej, globalnej nauce, na której potężny ślad odcisnęli polscy intelektualiści.
Reklama
19 luty - Dzień Nauki Polskiej
W rocznicę urodzin astronoma Mikołaja Kopernika, czyli 19 lutego, obchodzimy nowe święto państwowe – Dzień Nauki Polskiej. Kopernik, Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski oraz Stefan Banach – to tylko niektórzy z polskich naukowców, których odkrycia oraz wynalazki wpłynęły na bieg dziejów, a ich nazwiska odbiły się szerokim echem w świecie.
- 19.02.2020 08:58 (aktualizacja 25.09.2023 23:41)
Reklama
Komentarze