Spotkanie poprowadziła naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku Urszula Gierasimiuk. Słowami z Hymnu Sybiraków przywitał gości wydarzenia dyrektor oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela:
“Bo od września, od siedemnastego, dłuższą drogą znów szedł każdy z nas, przez lód, spod bieguna północnego, przez Łubiankę, przez Katyński Las. Na nieludzkiej ziemi znowu polski trakt wyznaczyły bezimienne krzyże…”
W swoim przemówieniu dyrektor zaznaczył, że naszym obowiązkiem jest pamiętanie o sybirackich losach, dlatego też wszelkie inicjatywy, zmierzające do ich upamiętnienia, jak np. propozycja Magdaleny Wasik i Karola Babiela (wieloletniego pracownika Grupy Medialnej Narew), polegająca na przygotowaniu filmu na kanwie wspomnień Sybiraków, pomocnych w edukacji szkolnej, nie mogła pozostać ze strony Instytutu bez echa. Oddział IPN w Białymstoku podjął współpracę przy powstałym materiale, został producentem filmu „Przeżyć Sybir”, z nadzieją, że przyczyni się on do uwrażliwienia młodego pokolenia na zesłańcze doświadczenia, na tragiczny los Polaków na nieludzkiej ziemi.
- Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się wydać na płycie film "Przeżyć Sybir". Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim 14 Sybirakom - bohaterom tego filmu. Niestety nie wszyscy doczekali premiery i wydania na płycie. Szczególne podziękowania kieruje również dla Pana Artura Filipkowskiego właściciela Gupy Medialnej Narew za pomoc przy realizacji tego filmu - mówi Karol Babiel.
Podczas spotkania walory edukacyjne prezentowanego filmu przedstawiła Magdalena Dzienis-Todorczuk – pracownik OBEN IPN, współautorka materiałów metodycznych. Część artystyczną przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół w Nowogrodzie pod kierunkiem Anny Czarneckiej, wykonując patriotyczne pieśni I recytując wiersze.
Komentarze