W ramach inwestycji wykonana zostanie m.in. posadzka z kostki granitowej i płyt granitowych płomieniowanych oraz kostki sjenitowej i bazaltowej, układanej w różnorodne formy oraz niwelacja różnicy poziomów terenu. Powstanie fontanna jako forma wodna ze ścianą wody i kaskadami na przedłużeniu ul. Farnej w kierunku Hali Targowej, postument pod pomnik Księcia Janusza ze szklaną obudową dawnych fundamentów średniowiecznego Ratusza, zaznaczenie w posadzce śladów po fundamentach dawnego Ratusza. Ponadto do wykonania w ramach inwestycji jest też m.in. kanalizacja deszczowa i oświetlenie terenu.
Rozpoczęcie prac planowane jest w przyszłym roku, a ich zakończenie latem 2021 roku.
Swoje oferty w przetargu na rewitalizację łomżyńskiej starówki złożyło pięć firm. Rozbieżność w cenie wykonania prac sięgała blisko 2 milionów złotych. W konsekwencji wybór padł na firmę GRANIT Dariusz Pylak Sp. z o.o., która prace modernizacyjne wyceniła na 5 909 855, 70 złotych. Wybrana oferta, mimo iż najtańsza, i tak przewyższyła szacowane wcześniej koszty. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem ofert przetargowych miast informowało, iż na prace przeznaczyć chce 5 milionów 300 tysięcy złotych.
Głównym celem zadania pn. "Projekt Kultura - kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży" jest rozwój społeczno-gospodarczy obszaru rewitalizowanego poprzez zmianę przeznaczenia placu Starego Rynku na funkcję kulturowo-edukacyjną, społeczną z ochroną i zachowaniem dziedzictwa kulturowego.
Kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży znalazła się na liście projektów po ocenie formalno-merytorycznej do otrzymania dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu to 6 milionów 700 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie ma wynieść prawie 5milionów 400 tysięcy złotych.
Komentarze