Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 01:29
Reklama dotacje rpo

18 tys. wniosków o 500 plus dla niesamodzielnych już trafiło do podlaskiego ZUS

Od 2 września do końca roku w województwie podlaskim ZUS przyjął prawie 18 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Oznacza to, że 68 procent szacunkowej liczby uprawnionych do tego świadczenia, już dopełniło formalności. W grudniu Oddział wypłacał już 6,5 tysiąca osobom przyznany dodatek.
18 tys. wniosków o 500 plus dla niesamodzielnych już trafiło do podlaskiego ZUS

- Przez 6 dni stycznia do białostockiego Oddziału ZUS wpłynęły zaledwie 173 wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. Takie dni, w których tylko w tej sprawie nasze placówki odwiedzało około 500 osób mamy już za sobą. Nie oznacz to jednak, że już wszyscy zainteresowani złożyli dokumenty. Wciąż wśród osób niesamodzielnych są tacy, do których nie dotarła jeszcze informacja o przysługującym świadczeniu – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik ZUS w województwie podlaskim.

Od 1 października 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Warto przypomnieć, że osoba niesamodzielna to taka, u której z powodu upośledzenia funkcji organizmu na skutek choroby, urazu lub wieku stwierdza się ograniczenia aktywności powodujące konieczność stałego albo długotrwałego wsparcia innej osoby w celu zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

Świadczenie 500+ dla niesamodzielnych jest adresowane do osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 złotych brutto.


Nie zawsze będzie to 500 złotych

Nie zawsze świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości 500 złotych. W takiej maksymalnej wysokości świadczenie otrzyma osoba, która poza spełnieniem innych warunków przewidzianymi w przepisach, spełni także kryterium dochodowe, tzn. łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych, które otrzymuje, nie może przekraczać 1600 złotych. Na przykład: osoba, która ma emeryturę w wysokości 1300 zł brutto, uzyska świadczenie uzupełniające w kwocie 300 złotych.


Konieczny wniosek

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające należy przede wszystkim złożyć wniosek – formularz ESUN. Może to zrobić sam zainteresowany lub jego przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik bądź opiekun faktyczny. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, chyba że jest ono w aktach ZUS. Osoby, które nie posiadają takiego orzeczenia do wniosku będą musiały dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką się znajdują oraz – jeśli posiadają – dokumentację medyczną i inne zaświadczenia, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji.


Nie musisz płacić za wydanie zaświadczenie o stanie zdrowia

Jeśli mamy trudności w pozyskaniu od lekarzy takiego zaświadczenia, ZUS przyjmie wniosek bez tego dokumentu.

- Poprosimy osobę składającą wniosek o wypełnienie dodatkowego formularza OL-9A. Jest to informacji o miejscach leczenia. Na podstawie tych danych ZUS we własnym zakresie pozyska dokumentacje medyczną niezbędną do wydania orzeczenia, ale należy liczyć się wówczas z możliwym wydłużeniem terminu realizacji wniosku - dodaje rzeczniczka.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama