Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:03
Reklama

2019. Subiektywne podsumowanie roku

Zanim zacznie się coś nowego trzeba zrobić bilans starego. Zgodnie z tradycją proponujemy przegląd tego, co się wydarzyło w 2019, głównie w Łomży. Podsumowanie jest całkowicie stronnicze, subiektywne, może chwilami złośliwe…
2019. Subiektywne podsumowanie roku

 

Wrzesień

Minister edukacji Dariusz Piontkowski lubi jak coś się odradza lub powstaje od nowa. Przyjechał na rozpoczęcie roku szkolnego do Jedwabnego, gdzie samorząd reaktywował liceum. Pod koniec roku był też w Wiźnie, gdy powstało tam pierwsze przedszkole.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej to na Ziemi Łomżyńskiej przede wszystkim bohaterskie walki pod Wizną i o Nowogród. W obu miejscach odbyły się rocznicowe uroczystości.

„Pomóż się odnaleźć” - pod takim ładnie skonstruowanym hasłem policja, straż i Grupa Ratownicza „Nadzieja” rozpoczęły akcję uświadamiania wielbicieli grzybobrania, aby podejmowali środki bezpieczeństwa, by nie zagubić się na bezdrożach.

Wojsko wraca do  Łomży – ogłosił na łomżyńskim Starym Rynku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Rozpoczęło się oficjalnie formowanie 18 Pułku Logistycznego, który stanowić będzie część nowej 18 Dywizji Zmechanizowanej. Dowódcą pułku został pułkownik Paweł Gałązka.

W Brazylii zamordowany został ksiądz Kazimierz Wojno. Kapłan wywodzący się z Diecezji Łomżyńskiej padł ofiarą napadu rabunkowego.

Zmarł Kornel Morawiecki. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, legendarna postać polskiej opozycji antykomunistycznej, miał ubiegać się o mandat senatora w okręgu łomżyńsko – suwalskim z rekomendacji PiS. Zastąpił go na liście (choć sprawą musiał zająć się Sąd Najwyższy) Marek Adam Komorowski z Zambrowa. Skutecznie.

 

Październik

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia wywodzący się z Ziemi Łomżyńskiej, będzie beatyfikowany – zadecydował papież Franciszek. Uroczystość odbędzie się w czerwcu 2020 roku. Łomżyński Kościół już rozpoczął przygotowania.

Za darmo jeżdżą autobusami komunikacji miejskiej w Łomży uczniowie. Trudno wszystkim dogodzić, bo niektórzy nadal domagają się podwożenia przez rodziców.

Gigantyczna flaga biało-czerwona powstała z inicjatywy Doroty Sokołowskiej z Łomży. Mierząca 2270 metrów tkanina miała swój debiut na Marszu Niepodległości w Warszawie.

Przede wszystkim lubimy coś, co już znamy. Wybraliśmy do Sejmu i Senatu głównie znajome osoby. Posłami zostali: Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński, Lech Antoni Kołakowski, Adam Andruszkiewicz, Kazimierz Gwiazdowski, Jacek Żalek, Mieczysław Baszko i Aleksandra Szczudło z listy PiS; Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski i Eugeniusz Czykwin z listy KO, Stefan Krajewski z PSL, Paweł Krutul z Lewicy i Robert Winnicki z Konfederacji. Mandaty senatorskie zdobyli wyłącznie przedstawiciele PiS; Jacek Bogucki, Mariusz Gromko i Marek Adam Komorowski. Wszystkie krajowe media odnotowały brak mandatu dla Bernadety Krynickiej.

Nie będzie województwa łomżyńskiego ani ekspresowej drogi Łomża – Zambrów. Rząd wylał kubeł zimnej wody na głowy entuzjastów.

 

Listopad

Ponad 57 tysięcy złotych przyniosła tradycyjna kwesta TPZŁ na ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza.

Światła rozbłysły w Kolnie. Na gruntownie wyremontowanym odcinku miejskim drogi nr 63 powstały pierwsze skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

Sąd Najwyższy uznał, że wybór Marka Adama Komorowskiego na senatora nie budzi wątpliwości. Procedura rejestracji kandydata została zaskarżona przez komitety PSL i KO. 

Nie tylko Leon Kaliwoda jest bohaterem  i ofiarą łomżyńskiego 11 listopada 1918. Pierwszego dnia odrodzonej Polski zginęło podczas rozbrajania Niemców jeszcze kilku łomżyniaków. Grób jednego z nich, Franciszka Gibesa na cmentarzu katedralnym w Łomży, został na 11 listopada gruntownie odnowiony i przebudowany.

Ślubowania złożyli nowi radni Sejmiku, którzy zajęli miejsca kolegów – zdobywców mandatów w Sejmie i Senacie. Z list PiS Piotr Modzelewski zastąpił Marka Komorowskiego, a Krzysztof Kondraciuk – Aleksandrę Szczudło. Z PSL – Wojciech Grochowski wszedł do samorządu za Stefana Krajewskiego.

Zmarł w Poznaniu arcybiskup Juliusz Paetz. Budzący kontrowersje hierarcha był w latach 1982 – 1996 biskupem łomżyńskim. Większych kontrowersji nad Narwią nie wywoływał. 

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Kulesze Kościelne. To jedna z gmin, gdzie uzyskał w wyborach 2015 roku największe poparcie – 93,5% w drugiej turze.

 

Grudzień

Podróż życia przeżyła Wiktoria Wiśniewska z Grajewa. Jedna z najpiękniejszych polskich nastolatek wzięła udział w wyborach miss w Kambodży. Znalazła się wśród 10 najlepszych. A Miss Polski Mediów Społecznościowych została w Katowicach inna reprezentantka Ziemi Łomżyńskiej Karolina Piaścik.

Nowy szeryf w Łomży. Komendant miejski policji Marek Sienkiewicz odszedł na emeryturę, a zastąpił go inspektor Krzysztof Woźniewski.

Zima ciepła to i w polityce wrą emocje. Radni PiS w Łomży oficjalnie ogłosili, że przechodzą do opozycji wobec prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. A prezydent ze zwolennikami odwołał Jan Olszewskiego ze stanowiska przewodniczącego Rady 

Swary swarami, różnice różnicami, ale na Starym Rynku harcerze rozpalili Betlejemskie Światło Pokoju i zrobiło się cieplej. Chociaż na chwilę.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama