Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:24
Reklama

Spotkanie opłatkowe Sybiraków [VIDEO]

Sybiracy, członkowie rodzin, przedstawiciele parlamentu i samorządu uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Zarząd Oddziału w Łomży.
Spotkanie opłatkowe Sybiraków [VIDEO]

 - Staramy się organizować spotkania opłatkowe, choć co roku nas ubywa. Chcemy się jednak spotykać , dzielić opłatkiem i wspominać - mówi Danuta Pieńkowska – Wolfart, prezes Zarządu Oddziału Sybiraków w Łomży. 

Ciągle żywe są wspomnienia z zesłania na nieludzką ziemię.

- Jest w nas Sybirakach nuta krzywdy. Zachowałem takie wspomnienia: Wstajemy, a tu minus pięćdziesiąt stopni, innym razem nadeszły wielkie roztopy. Aby przejść trzeba było do nóg przywiązywać specjalne stołki. Przypimina mi się jak wielkim dobrodziejstwem były ryby, które zesłańcy łowili w wodnych zastoiskach. Suszone ryby pozwalały nam przetrwać. Syberia to wielkie przestrzenie lądu i wody - wspomina Jerzy Szymanowski, wiceprezes Związku Sybiraków w Łomży.

Wśród uczestników spotkania prawie w każdej rodzinie była osoba wywieziona na Syberię.

 

 

- Też jestem z rodziny Sybiraków. Dlatego tak dobrze rozumiem ból i żal osób, które przeżyły Syberię. Cieszymy się, że dziś możemy żyć w wolnej Ojczyźnie - przyznaje poseł Lech Antoni Kołakowski.

Spotkanie było okazją do przekazania podziękowań i uhonorowania osób wspierających działalność Związku Sybiraków. Złote odznaki Zasłużony dla Związku Sybiraków otrzymali Jolanta Kossakowska, dyrektor drugiego Liceum Ogólnokształcącego w Łomży i Henryk Kowalewski, emerytowany wojskowy. Honorowe odznaki Związku Sybiraków otrzymali między innymi Sylwia Pieńkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Olszynach i Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego.

- Jedwabne od wrzśnia 1939 do czerwca 1941 roku bardzo ucierpiało. Wywózki dotknęły szczególnie mieszkańców wsi położonych nad Biebrzą. W niektórych wsiach Sowieci wywieźli ponad sześćdziesiąt procent mieszkańców. W związku z tym przygotwujemy publikację historyczną dotyczącą prześladowań mieszkańców Jedwabnego i okolicznych miejscowości. Wydawnictwo chcemy zaprezentować we wrześniu na konferencji, którą organizujemy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - wyjaśnia Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego.

Spotkaniu towarzyszył okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama