Materialnym symbolem podziękowań stał się wręczony Magdalenie Pardo-Baczewskiej i Jackowi Baczewskiemu , twórcom KTT "AKAT", grawerton z podpisami marszałka Artura Kosickiego oraz pozostałych członków Zarządu Województwa: "Serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za wspaniale realizowaną życiową pasję, która uskrzydla, dodaje energii oraz przynosi moc radości i satysfakcji oraz z ogromnymi podziękowaniami za znakomite reprezentowanie Ziemi Łomżyńskiej i Województwa Podlaskiego na tanecznych arenach w kraju i za granicą" .
Wicemarszałek Marek Olbryś zaakcentował dodatkowo swoje osobiste podziękowania specjalnym listem, w którym m. in. podkreśla, że "Ten jubileusz oznacza, że ukształtowali Państwo już całe pokolenie ludzi kochających taniec. Bez wielkiej przesady można stwierdzić, że jest to dziedzina aktywności z pogranicza sportu i sztuki, która najpełniej wydobywa piękno człowieka. Wierzę, że nie tylko piękno sprawnego ciała, ale i bogatego ducha. Chcę Państwu za to bardzo podziękować". Marek Olbryś nawiązał w liście także do sztandarowej imprezy organizowanej przez AKAT i ROK, czyli Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego. Kilka dni temu odbyła się już 23. edycja wydarzenia, które skupia najlepszych tancerzy z Polski północnej i centralnej. "To największe tego rodzaju wydarzenie w województwie podlaskim, które stało się wspaniałą wizytówką naszego regionu. Co roku do wielu zakątków Polski trafia przekaz jak piękne, gościnne i profesjonalnie przygotowane do wielkich wyzwań jest Województwo Podlaskie, Powiat Łomżyński, Łomża i Piątnica. Za to również chcę wyrazić Państwu wdzięczność" - napisał wicemarszałek.
- Jestem nadal pod wrażeniem tego, jak wspaniałe i niezwykle sprawne organizacyjnie jest to wydarzenie. Nie brałem wcześniej udziału w takim turnieju "na żywo". Stąd moje spotkanie z państwem, w którym chciałbym zawrzeć dwa główne wątki: podziw i docenienie jakości waszej pracy oraz zastanowienie jak można by nadać temu turniejowi jeszcze wyższą rangę i bogatszą oprawę - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś podczas spotkania z twórcami KTT "AKAT" w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Wzięli w nim udział także starosta Lech Marek Szabłowski, wicestarosta Maria Dziekońska i dyrektor ROK Jarosław Cholewicki.
- Chciałbym, aby bardziej wesprzeć zjawiska związane z kulturą Ziemi Łomżyńskiej i realizowane tutaj. Moim "oczkiem w głowie" jest Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Bardzo wysoko cenię imprezy organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury. Turniej tańca, festiwal muzyczny Drozdowo - Łomża czy przeglądy kultury kurpiowskiej w Nowogrodzie to wspaniałe wydarzenia, zasługujące na znacznie większe docenienie. To wysoka kultura, jakość, tradycja - tłumaczył Marek Olbryś.
Magdalena Pardo-Baczewska i Jack Baczewski oraz Jarosław Cholewicki poinformowali wicemarszałka, że pomoc przyda się rzeczywiście. Kolejny listopadowy turniej będzie bowiem miał już rangę Grand Prix Polski, co wiąże się m. in. z większymi wydatkami organizacyjnymi. Większość z nich wynika ze standardów czuwającej nad tanecznymi zjawiskami w kraju Federacji Tańca Towarzyskiego.
- To chyba rzeczywiście znakomita okazja, aby pójść o kilka kroków dalej z naszą imprezą - zaznaczył starosta Lech Marek Szabłowski.
Uczestnicy spotkania rozmawiali o regułach współpracy dotyczących finansowania i medialnego wizerunku imprez, o zabieganiu o lepsze dostrzeganie i docenianie kultury Ziemi Łomżyńskiej w regionie. Wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi i władzom powiatu twórcy "AKATU" i dyrektor ROK zaprezentowali warunki, w jakich codziennie ćwiczą tancerze oraz dzieci i młodzież z innych kół twórczych prowadzonych przez placówkę.
Komentarze