Jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski, trzy spektakle i jedna idea: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza – tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin realizowany jesienią tego roku pod hasłem „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”.
Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę I Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast I miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.
Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej.
W Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych będziemy mogli zobaczyć spektakl na podstawie trzeciej części dramatu Adama Mickiewicza:
„Dziady – Noc Druga”
21 listopada 2019 / godzina: 18:00
MDK-DŚT Łomża, ul. Wojska Polskiego 3
Bilety : 20/30 zł
- Przeczytać Mickiewicza - to jedno. Zrozumieć Mickiewicza - to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego. Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad "Dziadami", mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requieum dedykowane męczennikom "narodowej sprawy” - mówi reżyser Piotr Tomaszczuk.
Obsada :
W roli Konrada Rafał Gąsowski
W rolach współwięźniów:
Dariusz Matys - ksiądz Piotr, Senator
Monika Kwiatkowska - Pani Rollinson
Katarzyna Wolak - Ewa
Mateusz Stasiulewicz – Diabeł
Mateusz Krzyżewski- Diabeł
W roli Guślarza Piotr Tomaszuk
Twórcy:
Inscenizacja i reżyseria : Piotr Tomaszuk
Scenografia : Mateusz Kasprzak
Muzyka : Jacek Hałas
Wykonanie partii instrumentalnych : Adrian Jakuć-Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk
Zdjęcia : Wojciech Ziemski
Komentarze