Idea
- Tegoroczny konkurs przebiega pod znakiem literatury polskiej i wszystkich spraw współczesności, co hasłowo określiliśmy zestawieniem literackich i kulturowych bohaterów: Kmicica i Wiedźmina . Chodzi o kontakt międzypokoleniowy w czasach, w których zanikają wszelkie kontakty. - Gubimy się obecnie w szumie elektronicznym, burzach informacji, morzach „lajków” czy „hejtów”. W środkach masowego przekazu ginie pojedynczy człowiek. A dla nas człowiek jest najważniejszy. Nam chodzi bardziej o „być” niż „mieć” – mówił na powitanie gości profesor Ludwik Malinowski, prezes SSP „Stopka”.
Wydarzenie otoczyło szczególną pieczą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reprezentował je Jacek Drozdek, który odczytał list wicepremiera Piotra Glińskiego.
- Zapewniam o wdzięczności za państwa codzienną pracę w tej w wielowymiarowej dziedzinie kultury lokalnej. Zygmunt Gloger symbolizuje taki patrzenie na kulturę, które łączy rejestrację tradycji z obserwowaniem nowoczesności i relacji między tym co przeszłe, a tym co dzisiejsze - życzył owocnych dyskusji minister kultury, które ufundowało nagrody dla laureatów.
Marek Malinowski, członek zarządu województwa miał na glogerowskiej gali podwójne zadanie. Przekazał treść listy, który podpisał wspólnie z marszałkiem Arturem Kosickim, a później wręczył Honorowe Odznaki Województwa Podlaskiego trzem osobom związanym z SSP "Stopka".
- Z wielkim uznaniem i satysfakcją przyjmujemy państwa działalność na rzecz badania i ochrony i rozwoju kultury polskiej. Jest nam niezmiernie miło, że jako zarząd województwa podlaskiego mamy wkład w organizację tego przedsięwzięcia, w którym spotykają się zarówno wyśmienici teoretycy jak i wspaniali praktycy animujący regionalne życie kulturalne. To niezwykle ważne aby należycie kontynuować to szlachetne dziedzictwo. Laureatom nagrody Zygmunta Glogera, etnografa i regionalisty pochodzącego z właśnie z Podlaskiego składamy serdeczne gratulacje. Życzymy państwu nieustającej inspiracji do podejmowania kolejnych inicjatyw służących kulturze – przekazał Marek Malinowski.
Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego wręczył w uznaniu zasług w działalności na rzecz kultury w regionie Natalii Jankowska i Edycie Majewskiej pracującym wydawnictwie „Stopki” i animatorkom wydarzeń kulturalnych oraz profesorowi Dariuszowi Rottowi z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od wielu lat związany z łomżyńskim stowarzyszeniem.
W kuluarowych rozmowach laureatów i gości często też pojawiało się nazwisko wicemarszałka Marka Olbrysia, który działania „Glogerowskie” wspiera od lat.
Laureaci
Jak przypomniał Ludwik Malinowski, po raz pierwszy Nagrody i Medale Zygmunta Glogera zostały przyznane w 1981 roku. Konkurs, w którym honorowane są osoby i instytucje, których działalność dotyczy wielkich zjawisk i procesów kulturowych, ale także lokalnych zjawisk i tradycji, zrodził się z inicjatywy twórcy "Stopki", redaktora Stanisława Zagórskiego.
- Bez niego nas by tu nie było. Patrzy pewnie na nas z nieba co robimy i czy robimy to dobrze - powiedział prezes Ludwik Malinowski.
Laureaci konkursu Glogerowskiego to ci, których wskazuje Kapituła. Od początku skupiała najwybitniejsze postaci polskiej humanistyki, a na jej czele stali m. in. profesorowie Henryk Samsonowicz i Janusz Tazbir. Obecnie jest to rola profesora Antoniego Dudka z UKSW w Warszawie. Ponieważ nie mógł do Łomży przyjechać, w omówieniu wyników XXX Konkursu wyręczył go profesor Dariusz Rott.
- Jak powiedział prezes Ludwik Malinowski, nagrody Glogera trafiają do ludzi, którzy nie są obudowani instytucjami, komputerami, sekretarkami, samochodami, a ciężko pracują, często za własne pieniądze. Zacznę od tego, kogo nie nagrodziliśmy. Ciężko jest nam odrzucać wnioski, ponieważ jest to konkurs według formuły Primus inter pares. Wszyscy nominowani są tymi najlepszymi, a musimy wskazać tylko niektórych. Bardzo się cieszę z udziału w pracach kapituły, bo tam widać jak wiele się w Polsce dzieje, jak wiele jest dobrej energii w lokalnych środowiskach. Informacje o tych nietuzinkowych ludziach i instytucjach, którzy poświęcają się badaniu i zachowywaniu dziedzictwa kulturowego to właśnie zastrzyk tej dobrej energii. W roku 450-lecia Unii Lubelskiej mamy tu i krzewienie patriotyzmu, i badania wielokulturowej i wielonarodowej tradycji Rzeczpospolitej, szkołę pisania ikon i łączenie dziedzictwa rodu Lutosławskich z ochroną dziedzictwa przyrodniczego. Ze zdrową zazdrością patrzymy na działania nagrodzonych i nominowanych. Smutno nam jedynie, że nie możemy przyznać nagród wszystkim – powiedział profesor Dariusz Rott.
Kapituła pod przewodnictwem profesora Antoniego Dudka , w której był m. in. wicemarszałek Stanisław Derehajło oraz profesorowie Ludwik Malinowski, Dariusz Rott i Adam Dobroński zdecydowała, że:
nagrodę I stopnia otrzymuje profesor Aleksander Naumow z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Weneckiego badania i upowszechnianie tradycji wielokulturowej Polski Jagiellonów;
nagrodę II stopnia – Muzeum Przyrody w Drozdowie za umiejętne łączenie działań na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego z ochroną dziedzictwa kulturowego (dyrektor Anna Archacka nagrodę odebrała w towarzystwie większej grupy pracowników);
nagrodę III stopnia – Dorota Sokołowska z Polskiego Radia Białystok za aktywną promocję czytelnictwa w mediach regionalnych;
wyróżnienia - Elżbieta Suchocka, nauczycielka z Supraśla (ze specjalnym podkreśleniem zasług dla województwa podlaskiego) za krzewienie wartości moralnych, patriotycznych i ideowych wśród młodzieży; Aleksandra Biniszewska z Kuklówki Radziejowickiej za stworzenie i prowadzenie lokalnej placówki upowszechniającej wiedzę o dziedzictwie kresowym; ksiądz Stanisław Drąg z Radomia za upowszechnianie ikonoznawstwa w kulturze polskiej, dorobek malarski (ponad 2 tysiące ikon) i założenie szkoły pisania ikon w Grabowie nad Pilicą; Magdalena Kalisz z Gdańska za aktywną animację kultury w środowisku Trójmiasta, zwłaszcza w dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz.
Wyrazy uznania i podziękowania laureatom przekazali także m. in. posłowie Bernadeta Krynicka (otrzymała specjalne podziękowania prezesa Ludwika Malinowskiego za zaangażowanie na rzecz „Stopki”) i Lech Antoni Kołakowski (obiecał za rok kosz jabłek „glogerówek”), wojewoda Bohdan Paszkowski, starosta Lech Marek Szabłowski i zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski.
Dalszym ciągiem glogerowskiej uroczystości była tradycyjnie sesja naukowa, tym razem pod hasłem „Kmicic czy Wiedźmin? O dialogu międzypokoleniowym”. Ze sceny wrażeń dostarczyli uczestnikom gali w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży akordeoniści z Art of Trio, a w kuluarach można było się zaopatrzyć w wydawnictwa „Stopki”.
Komentarze