Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:20
Reklama

Praca magisterska absolwentki "Państwówki" wygrała w konkursie ARP - [FOTO]

Praca magisterska Ewy Wnuk, absolwentki informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, wygrała w konkursie o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu w kategorii „innowacje w przemyśle”. – Liczę, że konkurs otworzy mi wiele nowych możliwości – komentuje zwyciężczyni. Jest na to szansa, gdyż ARP chce, aby najlepsze prace dyplomowe absolwentów publicznych uczelni zawodowych znalazły zastosowanie w przemyśle.
Cezariusz Lesisz Prezes Zarządu Agencji Rozowju Przemysłu, absolwentka PWSIiP Ewa Wnuk, dr Jarosław Gowin Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas gali konkursowej

Agencja Rozwoju Przemysłu przeprowadziła konkurs objęty patronatem premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera dra Jarosława Gowina, ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To spółka akcyjna Skarbu Państwa o strategicznym znaczeniu dla rozwoju przedsiębiorczości, wspiera między innymi restrukturyzację polskich firm. Możliwość zgłaszania prac do konkursu miały publiczne uczelnie zawodowe. Najlepsze prace magisterskie, inżynierskie oraz licencjackie wyłaniane były w trzech obszarach: innowacje w przemyśle, restrukturyzacja, efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Sukces absolwentów PWSIiP był podwójny: najwyżej ocenioną innowacyjną „magisterką” okazała się praca Ewy Wnuk „Projekt i badanie inteligentnego ubrania z funkcjonalnością rejestracji wybranych parametrów życiowych pracownika zakładu przemysłowego”, a w kategorii prace inżynierskie, także z obszaru innowacje w przemyśle, trzecie miejsce zajął przygotowany przez Juliana Skowrońskiego „Prototyp autonomicznego robota obsługującego ruch palet między magazynem i strefą załadunku/rozładunku”.

Ewa Wnuk łomżyńską uczelnię docenia za świetne wyposażenie sprzętowe i wspaniałych wykładowców. Pracę dyplomową „Projekt i badanie inteligentnego ubrania z funkcjonalnością rejestracji wybranych parametrów życiowych pracownika zakładu przemysłowego” napisała pod kierunkiem dra inż. Romana Trochimczuka, a obroniła ją w 2018 roku.

– Pani Ewa opracowała innowacyjny projekt, stworzyła prototyp i przeprowadziła badania inteligentnego ubrania umożliwiającego rejestrację wybranych parametrów życiowych pracownika zakładu przemysłowego – informuje dr inż. Aneta Wiktorzak, prodziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP, która podkreśla, że także wcześniejsza, inżynierska, praca Ewy Wnuk była niezwykle ciekawa (był to koncept haptycznego toru rehabilitacyjnego dla dzieci z porażeniem mózgowym).

W „magisterce” ambitnej absolwentki, która na swoim roczniku była jedyną kobietą i jednocześnie starościną roku, zostały przedstawione podstawowe parametry życiowe, typy czujników służących do ich badania, środowisko Arduino IDE (jako podstawowe narzędzie pracy) oraz algorytmy działania inteligentnego ubrania. Ewa Wnuk przygotowała także prototyp ubrania oraz przeprowadziła ocenę jego funkcjonalności. Jej inteligentne ubranie może być wykorzystywane w zakładach przemysłowych, jako narzędzie zapewniające bezpieczną, higieniczną i ergonomiczną pracę. W streszczeniu pracy możemy przeczytać: „Kontrolowanie funkcji życiowych pracownika pozwoli dostosować godziny pracy do stanu jego zdrowia, zoptymalizować częstotliwość i długość przerw w pracy, a także zadbać o bezpieczeństwo. W przyszłości ten innowacyjny projekt może zostać rozbudowany o inne typy czujników i wykorzystany w treningach rehabilitacyjnych lub sportowych oraz do kontroli stanu zdrowia osób starszych. Istnieje możliwość stworzenia systemu eksperckiego z funkcjonalnością automatycznego określania czasu pracy oraz częstotliwości przerw w oparciu o zarejestrowane parametry życiowe. Projekt może znaleźć zastosowanie w sporcie, rehabilitacji oraz diagnostyce medycznej”.

Julian Skowroński został doceniony za prototyp autonomicznego robota do załadunku/rozładunku palet, który komunikuje się z zewnętrznym interfejsem, czyli aplikacją na systemie Android, za pomocą technologii Bluetooth. Jego model umożliwia przeprowadzenie fizycznych testów i odpowiednich analiz przed przygotowaniem finalnego, komercyjnego produktu.  Praca inżynierska powstała pod kierunkiem dra inż. Grzegorza Rubina. Już pojawiła się szansa, że zostanie skomercjalizowana.  

– Na gali wręczenia nagród moim autonomicznym robotem zainteresowało się Centrum Produkcyjne Pneumatyki „PREMA” z Kielc – komentuje konkursowe wrażenia Julian Skowroński. Błyskotliwie żartuje, że impulsem do konstrukcji robota było lenistwo, czyli potrzeba uporządkowania własnego pokoju, która docelowa została zrealizowana w skali dużego magazynu.

Ważna współpraca

Warto podkreślić, że w pierwszym kwartale 2019 roku Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, której rektor PWSIiP profesor Dariusz Surowik jest wiceprzewodniczącym, podpisała porozumienie z Agencją Rozwoju Przemysłu. Była to pierwsza oficjalna zapowiedź współpracy publicznych uczelni zawodowych ze spółką akcyjną skarbu państwa. Podpisane porozumienie w długofalowej perspektywie zwiększy szanse powodzenia absolwentów, takich uczelni jak łomżyńska „Państwówka”, na rynku pracy, ułatwi przedsiębiorcom dostęp do dobrze wyszkolonej kadry pracowników oraz umożliwi wdrożenie modelu kształcenia na potrzeby spółek z grupy kapitałowej ARP.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama