- Jedynego takiego portalu w naszym regionie – dobitnie podkreśla Katarzyna Szelągowska.
Dlatego kilka mam skupionych wokół Fundacji „L” zaczęło od założenia internetowej witryny z informacjami i poradami na każdy temat mogącymi zainteresować młode mamy. Jest tam, m. in. jedyny w regionie kalendarz wydarzeń, w których warto wziąć udział. Kolejnym krokiem stało się zorganizowanie bezpłatnych warsztatów „Mama wraca do pracy”. Pierwsza edycja odbyła się w Galerii Veneda.
Nadążyć za rynkiem
Fundacja "L" przygotowała tam wiele atrakcji z myślą o mamach wracających do pełnej aktywności zawodowej. W wydarzeniu uczestniczyła szkoła Linguo, oferując oryginalną i cenną możliwość symulacji rozmów kwalifikacyjnych prowadzonych po angielsku. Native speaker pomagał w odpowiadaniu na najczęstsze pytania, które padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej, i tym samym przełamywał bariery w swobodnym mówieniu. Goście wydarzenia dowiadywali się o możliwościach podniesienia kwalifikacji dzięki dofinansowaniu do kursów językowych. Osoby powyżej 18 lat o niskich kwalifikacjach i osoby powyżej 50 lat mogą starać się o 88% dofinansowanie na aż do 9 tysięcy złotych.
Z darmowych zajęć z native speakerem, rodowitym nowojorczykiem będzie można skorzystać podczas dni otwartych 30 sierpnia (godz. 16.00-18.00) w siedzibie Linguo. Szkoła zaplanowała zajęcia dla dorosłych i dla najmłodszych, opierając się na metodzie konwersacyjnej, przypominającą swobodną, codzienną rozmowę.
W wydarzeniu wzięły udział m. in. profesjonalne wizażystki, psycholog, doradca zawodowy, eksperci z łomżyńskiej PWSIiP oraz gość specjalny czyli Ilona Joanna Adamska, autorka licznych książek, w tym " Kobiety o kobietach, czyli cała prawda o płci pięknej", którą promowała.
Niestety, badania wskazują, że coraz więcej kobiet na stałe rezygnuje z aktywności zawodowej i nie wraca do pracy po urlopie macierzyńskim. Czym jest to spowodowane? Wszystkie mamy jednogłośnie stwierdziły, że to właśnie one, czasem nawet bardziej niż dzieci, przeżywają tę rozłąkę. Jednak to nie jest jedyny powód dla którego tak wiele kobiet rezygnuje z powrotu do pracy.
- Rynek pracy jest dynamiczny, więc gdy mamy wracają do aktywności zawodowej po kilku latach zwyczajnie trudno jest im odnaleźć się w innym rytmie pracy. Słabnie też „funkcja” babci i dziadka, ojcowie często pracują gdzieś daleko od domu, przez co cała opieka spada właśnie na mamy. Te kobiety często nie mają nawet czasu dla samych siebie. Takie wydarzenia jak warsztaty są jak najbardziej potrzebne,ponieważ pobudzają do szukania rozwiązań. Zachęcamy też do korzystania z całej gamy szkoleń i kursów, a także do wdrażania się w „tryb roboczy”, czyli podejmowanie nawet pracy na pół etatu lub na umowę zlecenie, co potem w pewnym stopniu ułatwi później powrót do pełnej aktywności zawodowej - mówi Katarzyna Rogińska-Święcka, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy.
Komentarze