- Wracamy myślą do wydarzeń stanowiących chlubę polskiego oręża. Dzisiejsze wojsko codzienną służbą i pracą doskonali swoje rzemiosło wojskowe, które dobrze służy obronności i suwerenności kraju - zwrócił się do gości, wśród których byli m. in. posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski , wicemarszałek województwa Marek Olbryś, prezydent Mariusz Chrzanowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Marek Komorowski, radni Łomży z przewodniczącym Janem Olszewskim, zastępca komendanta OHP Piotr Modzelewski, reprezentanci samorządów, zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych i służb mundurowych, Bractwa Kurkowego, harcerze.
Poseł Bernadeta Krynicka podkreśliła znaczenie więzi armii polskiej ze społeczeństwem, które umożliwiło zwycięstwa takie, jak w Bitwie Warszawskiej.
- W naszym kraju także wiara łączy się ściśle z patriotyzmem. Musimy solidarnie pracować na rzecz wspólnego dobra. Jednym z obowiązków obywatela jest udział w zbliżających się wyborach. Oddajcie swój cenny głos na tych, którzy udowodnili że potrafią zagwarantować rozwój armii i gospodarki kraju, a dobrobyt polskim rodzinom - mówiła.
Ciekawymi przemyśleniami podzielił się z zebranymi poseł Lech Antoni Kołakowski.
- Jest dla mnie oczywiste, że obrońcy Łomży i samo miasto powinno być odznaczone orderem Virtuti Militari. Zasługuje na to. Niestety, okazało się, że wniosek może być złożony nie później niż 5 lat po wydarzeniu, którego dotyczy. Oceniła nas jednak historia. Obecnie mówiąc o suwerenności i obronności musimy podjąć wysiłek zwiększenia liczebności armii do przeszło 200 tysięcy, jak zapowiada minister Mariusz Błaszczak. Towarzyszyć powinny temu zakupy nowych technologii i pogłębianie profesjonalizacji. A mojemu miastu życzę, aby przyjęło w przyszłości nie tylko pułk, a może brygadę, w jednym z tych budynków żeby znalazło się miejsce na siedzibę generała. To będzie właściwy stopień organizacyjny dla Łomży - stwierdził parlamentarzysta.
Wicemarszałek Marek Olbryś był jednym z bohaterów świątecznego spotkania łomżyńskich wojskowych. Jak podkreślił, tytuł marszałka zobowiązuje, żeby mówić "krótko i na temat".
- To święto z dobrymi informacjami dla wojska i łomżyniaków. Łomża zawsze stała wojskiem i myślę że perspektywa powrotu do miasta pułku wszystkich cieszy. Będzie to ważny punkt w systemie obronności kraju w imieniu marszałka Artura Kosickiego, własnym i całego zarządu województwa podlaskiego życzę wojskowej społeczności miasta wszelkiej pomyślności - powiedział wicemarszałek.
W dalszej części zaimponował gospodarzom dziarskim marszem po statuetkę przeznaczoną dla przyjaciół wspierających wojsko w Łomży. A zrewanżował się informacją o możliwej przebudowie drogi wojewódzkiej Łomża - Śniadowo we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Szczegółów na razie nie ma, ale wiadomo, że łomżyński pułk logistyczny powstanie szybciej niż Via Baltica czy zmodernizowana linia kolejowa Śniadowo - Łomża i będzie potrzebował dobrej arterii komunikacyjnej od strony Warszawy.
Do życzeń dla żołnierzy dołączył się zastępca komendanta OHP Piotr Modzelewski, który podkreślił związki tej instytucji z kształtowaniem postaw patriotycznych i różnorodnych umiejętności zawodowych, nie tylko cywilnych.
Prezydent Mariusz Chrzanowski mówił o perspektywach wzmocnienia obecności wojska w Łomży.
- W Siedlcach odbędą się 7 września uroczystości pierwszego święta 18 Dywizji Zmechanizowanej. Formacja ta otrzyma sztandar, na którym znajdzie się m. in. herb Łomży. Na jednym z budynków miasta przy ul. Polowej powstanie mural nawiązujący do rocznicy wybuchu II wojny oraz historii 22 pułku piechoty - poinformował prezydent.
Major Marek Niedźwiecki z leciutkim smutkiem stwierdził, że to prawdopodobnie ostatnia uroczystość wojskowych Warsztatów Technicznych, ale z radością podkreślił, że staną się one częścią organizowanego pułku logistycznego. A potem zaprosił na piknik "Wojsko na swojsko" z pyszną grochówką, muzyką i pokazami wojskowego sprzętu. Czołgi, wyrzutnie rakiet, stanowiska z bronią dosłownie oblegane były przez najmłodszych łomżyniaków. A zatem wojsko w Łomży ma przyszłość.
Ostatnimi akcentami Święta Wojska w Łomży było złożenie kwiatów przy pomniku 33 pułku piechoty na placu papieża Jana Pawła II, msza w Katedrze łomżyńskiej oraz koncert patriotyczny ma Starym Rynku.
Komentarze