W tym roku Szlachetna Paczka odbędzie się już po raz dziewiętnasty, zaś Akademia
Przyszłości po raz siedemnasty. Oba programy od lat wspierają potrzebujących, pomagają im w tym, by zaczęli samodzielnie radzić sobie w życiu, budują w nich pewność siebie i wzmacniają poczucie własnej wartości.
Tylko w ubiegłym roku Szlachetna Paczka dotarła do blisko 17 tys. rodzin w całej Polsce, a wartość pomocy materialnej przygotowanej przez darczyńców, którą podczas tzw.
„Weekendu Cudów”, przekazali potrzebującym wolontariusze, przekroczyła 47 mln zł.
Z kolei przez cały rok szkolny 2018/2019 w programie Akademii Przyszłości uczestniczyło ok. 2 tys. dzieci. Każde z nich raz w tygodniu spotykało się na indywidualnych zajęciach ze swoim osobistym tutorem-wolontariuszem, ucząc się nowych rzeczy, poznając swoje mocne strony i przełamując ograniczenia.
Sens, radość i satysfakcja
Siłą obu programów są wolontariusze. W Szlachetnej Paczce to oni spotykają się z rodzinami, które otrzymają potem mądrą pomoc, poznają ich historie, określają ich potrzeby i dopasowują rodzaj i formę wsparcia do konkretnej sytuacji. A potem towarzyszą im w ich zmianie życia i wspierają na drodze do samodzielności. W Akademii Przyszłości stają się zaś dla dzieci mentorami i przyjaciółmi – otwierają je na świat, pomagają wydobyć z nich ich talenty i bardzo często zamieniają się w jedne z najważniejszych osób w ich życiu.
W obu projektach pracy wolontariuszy – nie przez przypadek nazywanych SuperW – towarzyszy ogromna satysfakcja, radość z pomagania i poczucie sensu. Aż 79% z nich deklaruje, że udział w Paczce i Akademii to najważniejsze doświadczenie w ich życiu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że widzą efekty swojego zaangażowania. Choćby takie jak ten, że aż ponad 80% podopiecznych Akademii Przyszłości w edycji 2017/2018 zadeklarowało, że wreszcie uwierzyło w siebie, dowiedziało się, w czym są dobrzy i odnosiło sukcesy.
Komentarze