Jak przypominają historycy, Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego - stanowił art. 1 ustawy.
W nocie historycznej na policja.pl czytamy: „W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.
17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej.
Polskie Państwo Podziemne tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze rozwiązały formalnie Policję Państwową.
7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.
6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA)”.
Podczas centralnych uroczystości wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński stwierdził:
- Z całą odpowiedzialnością, satysfakcją i przekonaniem mogę powiedzieć, że wspólnym wysiłkiem dopracowaliśmy się takiej kondycji, takiego wizerunki polskiej Policji, że dzisiaj możemy obchodzić z dumą 100-lecie powstania polskiej Policji.
W Łomży na jubileuszowe uroczystości pod patronatem wiceministra Jarosława Zielińskiego zapraszają wspólnie komendanci policji z Łomży, Grajewa, Kolna i Zambrowa. Rozpoczną się w niedzielę 27 lipca o godz. 12:00 mszą świętą w łomżyńskiej Katedrze. Stamtąd około godz. 13:00 uczestnicy przejdą na Stary Rynek na dalszą część obchodów, które elementami będą m. in. wręczanie odznaczeń i wyróżnień, aktów mianowania na wyższe stopnie, okolicznościowe wystąpienia , a na zakończenie parada pododdziałów.
Komentarze