Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:56
Reklama

Zespół Kołakowskiego pyta o kolej

Kilka optymistycznych informacji i interesujących wątków przyniosło posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Kolei w ramach Siatki Połączeń z Centralnym Portem Komunikacyjnym Warszawa - Ostrołęka -Łomża - Kolno - Pisz - Orzysz - Giżycko, tzw. Kolei Warszawsko-Mazurskiej przez Łomżę. Budowa nowego szlaku może się rozpocząć szybciej niż było to zapowiadane.
Zespół  Kołakowskiego pyta o kolej

Ireneusz Merchel  dodał do tego jeszcze kolejny argument związany z decyzją o rozbudowie elektrowni Ostrołęka, co zamieniło pomysł rewitalizacji jednotorowej fragmentami trasy Tłuszcz - Ostrołęka w ideę dwutorowego szlaku, w pełni zelektryfikowanego. A potem z Ostrołęki do Łomży pozostanie już tylko 35-kilometrowy "krok".     

Minister Mikołaj Wild poinformował, że - również z powodów militarnych - Kolej Warszawsko - Mazurska przez Łomżę awansowała w hierarchii priorytetów całego programu. Będzie realizowana w pierwszym etapie i znajdzie się już w pierwszym przetargu na inwentaryzację środowiskową (i potem kolejne, np. geologiczną), który CPK zamierza ogłosić jeszcze w lipcu. 

Oznaczać to powinno zakończenie prac planistycznych w roku 2024 lub 2025 i etap budowlany do 2027 lub 2028.

Warunki do spełnienia  

- Spółka jest w początkowym okresie funkcjonowania, od listopada, kiedy Rada Ministrów zatwierdziła koncepcję CPK i budowy 1600 kilometrów nowych  linii kolejowych, nowego lotniska między Warszawą i Łodzią  w Baranowie oraz - jako uzupełnienia - nowego układu drogowego, który będzie zasilał Port. ale służył także poprawie połączeń stolicy z innymi miastami - powiedział Piotr Malepszak, prezes CPK.

Wyjaśnił, że ustalony został swego rodzaju podział zadań we współpracy CPK z PKP PLK.  Koleje realizują ogromny program rozwoju o wartości 70 miliardów złotych i do nich należeć będą zadania związane z modernizacją istniejących szlaków, a spółką CPK, weźmie na siebie budowę zupełnie nowych linii. 

Lotnisko i infrastruktura komunikacyjna z nim związana to nie tylko program gospodarczy. To także przekreślenie widocznych jeszcze linii podziału Polski według granic rozbiorowych, likwidacja obszarów "wykluczenia transportowego", wzmocnienie spójności komunikacyjnej kraju - podkreślali uczestnicy obrad      

Jako przykład balastu przeszłości Piotr Malepszak wskazał "białe plamy" komunikacyjne dawnym zaborze rosyjskim, ale także problem szlaku Warszawa - Wrocław. Najkrótsza możliwa droga między dwoma tak znaczącymi ośrodkami to około 330 kilometrów, najkrótszy możliwy do wykorzystania obecnie szlak kolejowy to 420 km.      

- Dzięki wysiłkowi ostatnich lat mamy już 4 tysiące kilometrów "ekspresówek" i autostrad. W ostatnich 30 latach powstało też 50 kilometrów nowych torów. Dysproporcja jest ogromna - stwierdził prezes CPK.

Szczegóły

Kolej Warszawsko - Mazurska przez Łomżę to z początku linia Warszawa Tłuszcz, czyli część magistrali Rail Baltica modernizowanej już od kilku lat. Jak zapowiada Ireneusz Merchel, kolejny fragment, czyli Tłuszcz - Ostrołęka (75 km) będzie linią dostosowaną do prędkości 160 km na godzinę, dwutorową, zelektryfikowaną. Podobne parametry będzie miał budowany od podstaw fragment Ostrołęka - Łomża i dalej przez Kolno do Giżycka.




Podziel się
Oceń

Komentarze

malik 04.07.2019 14:54
hahhaha kolej widmo
Reklama