Ta nominacja nie była zaskoczeniem. Bardzo prawdopodobne było że minister edukacji Anna Zalewska zdobędzie mandat do Parlamentu Europejskiego z dobrego miejsca na liście, a zatem konieczna będzie zmian szefa resortu. Dariusz Piontkowski spełniał wiele istotnych warunków: jest pedagogiem z wykształcenia, ma doświadczenia z polityki krajowej i regionalnej (był przez pewien czas marszałkiem województwa podlaskiego i radnym), należy od lat najpierw co Porozumienia Centrum, a potem do Prawa i Sprawiedliwości. Co niemniej ważne, konsekwentnie chwali reformę edukacji wprowadzaną przez swoją poprzedniczkę. W obszernej sylwetce Dariusz Piontkowskiego na portalu Onet pojawia się stwierdzenie, że zmiana ta oznacza w ministerstwie edukacji "rewolucję bez rewolucyjnych konsekwencji".
Komentatorzy spodziewają się, że nowy minister będzie konsekwentnie bronił założeń reformy i jej realizacji, ale przypominają mu także, że ma w przeszłości umorzoną warunkowo sprawę podpisywania pewnych dokumentów jako marszałek województwa, gdy był już parlamentarzystą. Przytaczają także krytyczne opinie ze strony liderów Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Warto jednak pamiętać, że już za kilka miesięcy odbędą się kolejne wybory parlamentarne i - nawet gdy rządy kontynuować będzie Prawo i Sprawiedliwość - skład Rady Ministrów może być zupełnie inny.
W składzie rządu pozostał inny poseł z województwa podlaskiego Jarosław Zieliński na stanowisku sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, choć ma nowego zwierzchnika. Joachima Brudzińskiego (także zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego) zastąpiła Elżbieta Witek.
Nowymi postaciami w składzie Rady Ministrów są także: wicepremier Jacek Sasin, Marian Banaś, minister finansów, Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki socjalnej, Michał Dworczyk i Michał Woś, ministrowie - członkowie Rady Ministrów bez "przydziału" resortowego.
Nowy rzecznik rządu to Piotr Müller, ostatnio wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Wśród nowych sekretarzy stanu w resortach jest m. in. Andrzej Bittel w Ministerstwie Infrastruktury, z którym współpracować będzie ściślej łomżyński poseł Lech Antoni Kołakowski w sprawach inwestycji drogowych i kolejowych w regionie.
Komentarze