„Państwówka” jest jednocześnie jedyną uczelnią w Polsce, która uzyskała tego typu uprawnienie. – Jestem łomżyniakiem i chcę, aby nasze miasto stało się zapleczem krajowego boksu – mówi Zbigniew Maleszewski.
Specjalizacja trener boksu II klasy będzie trwała 3 lata, czyli tyle, ile cały cykl dydaktyczny studiów licencjackich na wychowaniu fizycznym. Będzie się na nią składało 150 godzin zajęć dydaktycznych oraz 30 godzin praktyk trenerskich, które będą realizowane na obozach sportowych organizowanych przez łomżyńską uczelnię.
– Nowa specjalizacja wpłynie na popularność naszego kierunku, a Łomża stanie się kuźnią młodych talentów. W prowadzonym przez PWSIiP Liceum Mistrzostwa Sportowego także kładziemy silne akcenty na wyszkolenie bokserów – informuje dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Kultury Fizycznej PWSIiP.
Specjalizacja umożliwi absolwentom wychowania fizycznego zatrudnienie w klubach bokserskich oraz otwieranie własnej praktyki, czyli de facto szkolenie adeptów najstarszej, obok zapasów, olimpijskiej sztuki walki.
– Boks jest niezwykle popularnym sportem walki. O specjalizacji trenerskiej dyskutowaliśmy na zarządzie PZB z rektorem PWSIiP dr hab. Dariuszem Surowikiem już w 2018 roku. Cieszę się, że te pierwotne ustalenia udało się zmaterializować po objęciu przeze mnie nowej funkcji. „Państwówka” będzie jedyną uczelnią w kraju szkoląca w fachowy sposób trenerów boksu. To także plus dla miasta, które będzie przyciągać do siebie młodych ludzi – mówi Zbigniew Maleszewski, od wielu lat szef pięściarskiego klubu Tiger Łomża i prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Bokserskiego. Niedawno został powołany na stanowisko wiceprezesa Polskiego Związku Bokserskiego. To najwyższej rangi funkcja, jaką w strukturach polskich związków sportowych, które biorą udział w kształtowaniu w kraju dyscyplin olimpijskich, osiągnął łomżyniak. Władze PZB powierzyły Maleszewskiemu niezwykle odpowiedzialną funkcję wiceprezesa do spraw wyszkolenia. Dotychczasowy wychowawca łomżyńskich pięściarzy, uzyskał decydujący wpływ na tworzenie systemu, który zadecyduje o losach polskiego boksu.
Trener boksu II klasy będzie trzecią, obok narciarstwa zjazdowego i tenisa, ścieżką edukacyjnego wyboru dla studentów wychowania fizycznego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Komentarze