Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:11
Reklama

Dzień Osób z Niepełnosprawnością „Żyj aktywnie”

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu celów i realizacji marzeń. W całym kraju dotkniętych niepełnosprawnością jest nawet 7 mln osób. Jedynie co trzecia jest czynna zawodowo. Zaledwie 28 proc. z nich pracuje – przy średniej unijnej, która wynosi ponad 40 proc.
Dzień Osób z Niepełnosprawnością „Żyj aktywnie”

Jak informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego, dlatego w tym roku majowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez ZUS  opatrzony był przesłaniem: „Żyj aktywnie!”. W całej Polsce osoby z niepełnosprawnością mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji.

- Chcemy pobudzać do działania  osoby z niepełnosprawnościami. Pomóc w poszukiwaniu możliwości rozwoju, by pamiętały o zdrowym stylu życia, dbały i rozwijały swoje talenty ale też zmotywować do aktywności zawodowej. Eksperci ZUS doradzali m.in.  jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy o jakie  inne świadczenia można ubiegać się z naszej instytucji. Pomagali założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, by ułatwić kontakt w sprawach związanych z ubezpieczeniami społecznymi przez internet  - dodaje Katarzyna Krupicka.

Eksperci PFRON opowiadali z kolei, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Podzielili się wiedzą o Systemie Obsługi Dofinansowań, programie wyrównywania różnic między regionami.

NFZ również aktywnie uczestniczył w tym wydarzeniu. Fachowcy instruowali  jak posługiwać się portalem Terminy Leczenia, czym jest Internetowe Konto Pacjenta i jakie ma funkcje. Opowiedzieli  też o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia, np. sprzętu ortopedycznego czy niezbędnych środków higienicznych.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ZUS organizuje wspólnie z partnerami:  Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama