To już 9. edycja forum współpracy gospodarczej Polska-Chiny w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wśród zaproszonych gości ekspertów pojawili się między innymi ekonomista profesor Grzegorz Kołodko, Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, przedstawiciel Banku Światowego Marcin Piątkowski, profesor Kong Tianping z Uniwersytety w Pekinie. Sektor polskiej żywności reprezentowała Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu Mlekpolu – żywność, to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów wymiany handlowej pomiędzy Polską a Państwem Środka. Mlekpol jest liderem eksportu polskiego mleka do Chin - w ubiegłym roku Spółdzielnia wyeksportowała ponad 25 tysięcy ton swoich produktów na rynek chiński, głównie pod własną marką Łaciate.
- Potrzebujemy spójnej, wypracowanej z przedsiębiorcami, konsekwentnie wdrażanej strategii gospodarczej państwa polskiego wobec Chin. Wstrzymywanie się z decyzjami na linii UE-USA- Chiny i zbyt rzadkie i nieregularne spotkania na wysokim szczeblu władz nie sprzyjają zmniejszaniu się deficytu w wymianie handlowej z Chinami. Polscy przedsiębiorcy i ich chińscy partnerzy potrzebują wsparcia i zaangażowania na poziomie rządu i nie mogą dalej rozwijać biznesu
„w pojedynkę” – powiedziała Małgorzata Cebelińska podczas panelu.
Z tym wnioskiem przedstawicielki Mlekpolu zgodził się profesor Grzegorz Kołodko, który podkreślił, że bez wyraźnego zaangażowania władz na szczeblu polskiego rządu, nie ma możliwości budowania i rozwijania relacji handlowych z Chinami.
Wypełniona sala oraz ogromne zainteresowanie panelem pokazuje, że chiński rynek jest ważnym elementem rozwijania Polskiej gospodarki, co podkreślali w swoich wypowiedziach uczestnicy forum. Mlekpol eksportuje ponad 30% swojej rocznej produkcji. Ważnymi rynkami eksportowymi dla Mlekpolu są Chiny oraz państwa Azji południowo-wschodniej. Głównymi produktami ekspertowymi są mleko UHT oraz proszki mleczne, a rosnącym zainteresowaniem importerów z Chin cieszą się masło oraz sery.
Komentarze