Parlamentarzysta skierował pismo do Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu do spraw budowy CPK oraz Andrzeja Bittela, wiceministra infrastruktury. Odpowiedź podpisał Piotr Malepszak, p.o. prezesa spółki CPK. „Przede wszystkim pragnę serdecznie podziękować Panu Posłowi za przedstawienie szczegółowych i interesujących propozycji dotyczących trasowania przedmiotowej linii” - napisał.
Przypomniał także, że Komisja Uzgodnieniowa Kolejowego Komponentu CPK przyjęła założenie o przebiegu linii przez Łomżę ze względu m.in. na obsługę większej populacji w regionie.
„Planowanie trasy linii znajduje się na etapie analizy wariantów przebiegu linii i będzie w toku dalszych prac uszczegóławiane z uwagi na konieczność przeprowadzenia dokładnej analizy technicznej, ekonomicznej, geologicznej i środowiskowej. Zgodnie z przepisami i procedurami określającymi zasady przygotowywania inwestycji infrastrukturalnych, kwestie wspomniane przez Pana Posła takie, jak m.in. korzyści dla społeczności lokalnej, czy też ewentualne kolizje z obszarami chronionymi Natura 2000, zostaną uwzględnione podczas prowadzenia wyżej wspomnianych analiz” - napisał Piotr Malepszak.
Przypomnijmy, że poseł Lech Antoni Kołakowski, który skutecznie zabiegał o wyznaczenie trasy Kolei Warszawsko – Mazurskiej w okolicach Łomży (w pierwotnym założeniu miała prowadzić z Ostrołęki w kierunku Kolna), proponuje poprowadzenie torów niemal równolegle do drogowego szlaku Via Baltica i budowę Stacji Łomża w w pobliżu Kupisk lub Sierzput. W ocenie parlamentarzysty taka konfiguracja szlaków drogowych i kolejowych z węzłami komunikacyjnymi stworzy w rejonie Łomży niezwykle atrakcyjną strefę inwestycji.
Komentarze