Jak informują służby prasowe spółdzielni, podczas posiedzenia Rady Nadzorczej SM MLEKPOL zaprezentowano wyniki gospodarcze firmy i aktualną sytuację w skupie mleka. W tej dziedzinie spółdzielnia może pochwalić się rekordowym wynikiem w 2018 roku - 1 miliard 826 milionów litrów. Szacuje się, że w 2019 będzie to ponad 1,9 mld, a w 2020 przekroczy 2 mld litrów.
Dziś dynamika skupu wynosi ponad 7%. Niepokojącym dla spółdzielni zjawiskiem jest wzrost kosztów czynników energetycznych, kosztów pracy, podatków od nieruchomości i opłat za recykling, co w końcowym efekcie odbija się na stawkach płaconych członkom spółdzielni za mleko. Prezes Mlekpolu Edmund Borawski podkreślił, że Zarząd robi wszystko, by płacić swoim producentom możliwie najwięcej za dostarczany surowiec.
- Mimo rosnących kosztów, utrzymujemy aktualną cenę skupu mleka – zadeklarował Edmund Borawski.
Wiceminister Tadeusz Romańczuk nie krył uznania dla osiągnięć gospodarzy spotkania.
- Wizyta w Mlekpolu napawa mnie optymizmem i pozwala z nadzieją spojrzeć na polskie mleczarstwo – powiedział.
Przekazał też wyrazy uznania producentom mleka oraz Radzie Nadzorczej i Zarządowi Spółdzielni Mleczarskiej w Grajewie.
- Sukcesy Mlekpolu wynikają z ciężkiej pracy producentów mleka i profesjonalnego zarządzania firmą. To wielki powód do dumy – dodał Tadeusz Romańczuk.
W czasie dyskusji członkowie spółdzielni przedstawili ministrowi problemy z jakimi borykają się rolnicy - producenci mleka . Poruszono m.in. problem rosnącej biurokracji w kontaktach z agencjami obsługującymi rolnictwo, problemy z finansowaniem projektów wykorzystania odpadów do produkcji bioenergii oraz przedstawiono plan wprowadzenia oceny wartości użytkowej bydła dla producentów mleka w Mlekpolu. Minister zadeklarował swoje wsparcie i podkreślił rangę branży mleczarskiej w kontekście rozwoju polskiego rolnictwa.
Na zakończenie posiedzenia uhonorowano statuetką „Kryształowej Krowy” państwa Bożenę i Ireneusza Piłkowskich z Gardlina, za osiągnięcia oraz rekordowe wyniki w hodowli. Właściciele tego gospodarstwa rodzinnego, są wyróżniającymi się członkami Spółdzielni z Grajewa już ponad 30 lat.
Komentarze