Jego zasadniczym elementem jest widowisko, którego inscenizację przygotował i wyreżyserował profesor Wiesław Hejno na podstawie tekstu belgijskiego pisarza z pierwszej połowy XX wieku Michela de Ghelderode. Scenografię zaprojektował Przemysław F. Karwowski, natomiast muzykę skomponował Bogdan E. Szczepański.
Ze spektaklem łomżyński TLiA odwiedza w okresie przed Wielkanocą świątynie w regionie. Jego społeczny, artystyczny i religijny charakter pozwolił na prezentację widowiska w wielu miejscowościach kluczowych dla tożsamości regionu, takich jak Drohiczyn, Łyse, Zbójna, Tykocin, Jedwabne, Krynki, czy Myszyniec. W szczególnym dla katolików okresie Wielkiego Postu inscenizacje „Pasji” zawsze gromadzą, wzruszają oraz wzbudzają zainteresowanie teatrem wśród wielopokoleniowej publiczności złożonej z różnych grup społecznych. Dla wielu uczestników był to pierwszy kontakt ze sztuką teatralną i zarazem ogromne emocjonalne przeżycie.
Celem programu jest przybliżenie lokalnym społecznościom tradycji teatru ludowego i wspólne uczestnictwo w wydarzeniu artystycznym. Zadanie jest realizowane wspólnie z duchownymi, przedstawicielami samorządów oraz lokalnych ośrodków kultury. Takie współdziałanie pozwala bowiem wracać do źródeł teatru i prezentować tradycję sztuki teatralnej w miejscach, z których częściowo się ona wywodzi.
Wydarzenie inaugurujące tegoroczną edycję odbyło się 7 kwietnia w Sanktuarium Matki Boskiej Sejneńskiej, kolejne zaś 10 kwietnia w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Obie miejscowości charakteryzuje kresowa duchowość oraz niepowtarzalny wielokulturowy klimat - niczym soczewka skupiają zgodnie współegzystujące społeczności, które dzielą i zarazem łączą inne tradycje, języki oraz historyczne zakręty.
Na kolejne widowiska łomżyński Teatr Lalki i Aktora zaprasza 12 kwietnia do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży, a 14 kwietnia do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce.
Komentarze