Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:27
Reklama

Budżet Obywatelski w tajemniczej krainie weryfikacji

Jak informuje Urząd Miejski w Łomży, trzydzieści pięć propozycji zostało zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Trzy z nich dotyczą Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, trzynaście obejmuje zadania do realizacji w Centrum, dziesięć na Łomżycy oraz dziewięć na Południu. Ogłoszenie wstępnej listy zadań nastąpi 15 kwietnia po weryfikacji projektów przez merytoryczne wydziały Urzędu Miejskiego.

Autor: UM Łomża

Każdy formularz jest obecnie analizowany przez właściwe merytorycznie komórki organizacyjne pod kątem zgodności z regulaminem (np. Wydział Inwestycji weryfikuje wycenę zadania, sprawdza czy zadanie mieści się w regulaminowych 220 tys. zł, Wydział Gospodarowania Nieruchomościami sprawdza, czy zadanie na pewno ulokowane jest na działce miejskiej itd.). Zweryfikowane pomysły, zostaną przekazane Zespołowi Koordynującemu Budżet Obywatelski 2020. Jego zadaniem będzie zbadanie, czy weryfikacja przebiegła prawidłowo. Członkowie Zespołu zwrócą szczególną uwagę na to, czy pomysły, które zostały zweryfikowane pozytywnie, są ogólnodostępne, nie są inwestycją uciążliwą lub niewspółmiernie kosztowną, w stosunku do celu, jaki mają osiągnąć.

Urzędnicy miejscy poczuli się w obowiązku wyjaśnić dlaczego nie ujawniają listy zgłoszeń. Najogólniej rzecz biorąc uznają, że mieszkańcy nie poradzą sobie ze zrozumieniem terminu „weryfikacja” i zaczną wytwarzać „echa” oraz „hipotetyczne sytuacje” oraz pogrążą się w „dezinformacji”. Natomiast urzędnicy reprezentują mądrość bieżącego „etapu”.

Oto ratuszowe wyjaśnienia: „Na tym etapie informacje o projektach nie są udzielane z kilku powodów:
1. Przed zakończeniem prac przez Zespół Koordynujący nie wiadomo jeszcze, które zadania zostaną skierowane do głosowania. Zbyt wczesne ich ogłoszenie może doprowadzić do hipotetycznej sytuacji, w której informacje na temat projektu, który zostanie odrzucony, rozejdą się szerokim echem prowadząc do dezinformacji i nieporozumień przy karcie do głosowania.
2. Szczątkowe informacje na temat zweryfikowanych już zadań również nie są udzielane, ponieważ mogłoby to rodzić nieuzasadnione przypuszczenia o faworyzowaniu jednych projektów kosztem drugich.
3. Publikowanie przedwczesnych informacji może zostać potraktowane jako przyczynek do kampanii informacyjnej, ta zaś, zgodnie z Regulaminem, może być prowadzona dopiero po oficjalnym ogłoszeniu listy zadań przez Zespół Koordynujący”.
Wyniki weryfikacji wraz z uzasadnieniem zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2019 r. Autorzy pomysłu mogą odwołać się od wyniku weryfikacji. Wniosek z prośbą o ponowną weryfikację należy złożyć w Centrum Współdziałania Społecznego Urzędu Miejskiego do 19 kwietnia 2019 r. Wniosek będzie rozpatrywany na posiedzeniu Zespołu Koordynującego BO 2020. Jeżeli Zespół uzna argumenty za ponowną weryfikacją projektu, pomysł będzie sprawdzany po raz kolejny, a ostateczna decyzja zostanie opublikowana najpóźniej 23 kwietnia 2019 r. Głosowanie rozpocznie się 20 maja i potrwa do 21 czerwca, a jego wyniki zostaną ogłoszone 30 sierpnia.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama