Jak podaje Beata Leszczyńska, rzecznik 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, służy w tej formacji około 250 kobiet. Większość z nich pełni Terytorialną Służbę Wojskową, którą łączy z życiem prywatnym i pracą zawodową. To wyjątkowe kobiety – godzą kilka ról w codziennym życiu. To nie jest łatwe i przyjemne. Dziś z okazji Dnia Kobiet postanowiły podzielić się z innymi kobietami refleksjami, jakie cechy i umiejętności wyniesione z wojska, pomagają im na co dzień w rozwiązywaniu problemów, w sprawach małego i dużego kalibru.
Oto 3 rady od „Terytorialek”, które godzą dom, pracę i służbę w oliwkowym berecie:
1. Im więcej obowiązków, tym więcej czasu na wszystko
-Dokładnie planuję dzień, miesiąc tak, by pogodzić pracę, dom, wojsko, hobby. To eliminuje stres, ponieważ takie rozplanowanie powoduje, że czuję, iż mam wszystko pod kontrolą. To także motywuje do działania i wzmacnia. Byłam jedyną kobietą na kursach medycznych ratownika pola walki i robiłam wszystko, żeby nie odstawać od grupy mężczyzn. – szer. Jolanta Pietrasz.
2. Nie poddawaj się, w grupie siła!
- Uśmiech, wsparcie, a czasem nawet przyjazne spojrzenie kolegów-żołnierzy dodają siły, motywują. Relacje pomagają przetrwać kryzysy, siła rodzi się w grupie. Mimo ciężkich chwil, bycie człowiekiem, wyciągnięcie ręki do drugiej osoby to największa wartość. – szer. Ewa Udot
3. Udowodnij sobie, że dasz radę
- Kobiety, które wstępują do wojska są silne, odważne i zdeterminowane. Znajdą tutaj z pewnością szeroki wachlarz wyzwań. Niektóre spełnią tym samym swoje marzenia. Zarówno w wojsku, jak i w życiu ważne jest, by stawiać sobie cele. Daje to satysfakcję i kształtuje charakter. – kpt. Anna Soliwoda.
W 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej są kobiety w różnym wieku, zarówno młode - uczennice i studentki, jak i Panie posiadające już doświadczenie życiowe, rodziny i wieloletni staż pracy. Każda z nich jest inna. Różni je niemalże wszystko np.: pasje, plany, styl życia czy forma fizyczna. Niezależnie jednak od tego ile mają lat, skąd pochodzą oraz jaki zawód wykonują mają jeden wspólny cel, chcą chronić swoich najbliższych. Chcą wiedzieć, w jaki sposób należy udzielić pomocy potrzebującym oraz jak zachować się w czasie kryzysu i jak bronić się w czasie niebezpieczeństwa.
Ponadto wszystkie z kobiet WOT zgodnie podkreślą, że nie oczekują żadnej taryfy ulgowej. Zaznaczają że na poligonie, podczas wykonywania ćwiczeń nie ważna jest płeć, że żołnierz nie ma płci, tam liczy się skuteczność i determinacja.
Obecnie w szeregach WOT służy ponad 2100 kobiet a 1885 z nich to żołnierze OT. Ilość kobiet w WOT, w okresie ostatniego roku, zwiększyła się aż trzykrotnie. Taki wzrost wskazuje na bardzo duże zainteresowanie służbą wśród kobiet. Kobiety często podkreślają, że dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu służby mogą zachować balans w życiu zawodowym i osobistym i bez problemu łączyć je ze służbą na rzecz Ojczyzny. Mogą pozostać sobą. Panie w WOT stanowią już 13 % całej Formacji. Jest to najwyższy odsetek kobiet należących do Formacji w całych Siłach Zbrojnych RP.
Komentarze