Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:58
Reklama

ARiMR przypomina i informuje

Już kilkadziesiąt tysięcy oświadczeń dotyczących dopłat bezpośrednich za 2019 rok od wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Przypominam, że termin składania oświadczeń upływa 14 marca i apeluję, by nie czekać z tym na ostatnią chwilę - mówi rzecznik prasowy ARiMR Paweł Mucha.
ARiMR przypomina i informuje

2019 jest drugim rokiem, kiedy to polscy rolnicy składają wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 obowiązkowo przez internet. Podobnie jak rok temu, właściciele małych gospodarstw zamiast elektronicznego wniosku mogą złożyć oświadczenie. Co ważne, musi ono trafić w formie papierowej do biura powiatowego ARiMR nie zaś za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który posiada gospodarstwo o powierzchni gruntów ornych mniejszej niż 10 ha, potwierdzi brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2018 r. oraz fakt ubiegania się w 2019 r. o te same płatności co w roku 2018.

ARiMR informuje, że wnioski o przyznanie dopłat na rok 2019 w aplikacji eWniosekPlus będzie można składać od 15 marca 2019 r. Zmiany do wniosku wysłane w aplikacji eWniosekPlus przed tą datą nie będą traktowane jako wnioski/oświadczenia na rok 2019.

***

Z końcem lutego Agencja zakończyła nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo. Wpłynęło ich do 1 marca, ostatniego dnia naboru, 199.

- Ostateczna liczba rolników, którzy ubiegają się o to wsparcie, będzie znana, gdy do Agencji dotrą również wnioski przesłane pocztą - mówi Paweł Mucha, rzecznik prasowy ARiMR.

Pomoc w ramach "Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój", finansowanego z budżetu PROW 2014-2020, przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów na realizację inwestycji służących przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż i ziemniaków.

W tym roku rozszerzono grono osób, które mogły skorzystać z takiego wsparcia. Rolnicy, którzy zdecydowali się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa, złożyli 103 wnioski. Z kolei 96 pochodzi od rolników prowadzących lub podejmujących działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego. Dla pierwszej grupy rolników limit wsparcia wynosi do 500 tys. zł, dla drugiej - do 100 tys. zł.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama