Baza Ekonomiczne Losy Absolwentów pozwala precyzyjnie określić, po jakiej uczelni i po jakim kierunku, absolwenci znajdują najszybciej pracę oraz jaki jest poziom ich wynagrodzeń. Źródłem informacji tego działającego od trzech lat monitoringu są dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z zintegrowanego systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli z POL-onu. To dzięki bazie ELA ministerstwo typuje publiczne uczelnie zawodowe (tzw. PWSZ-ety) do otrzymania milionowej premii z programu „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości”. Sam program został wprowadzony przez MNISW jako jeden z elementów Konstytucji dla Nauki, czyli reformy nauki i szkolnictwa wyższego, której celem jest wyłonienie najprężniej działających uczelni akademickich i zawodowych. Nowy system zawiera dedykowane uczelniom rozwiązania motywacyjne, takie jak: „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, „Regionalna inicjatywa doskonałości” oraz „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości”.
Milionowa premia trafi do Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w postaci zwiększonej subwencji. Dodatkowe fundusze uczelnia będzie mogła wykorzystać na dalsze podnoszenie jakości kształcenia, np.: modernizację infrastruktury dydaktycznej, zatrudnienie praktyków, zakup pomocy dydaktycznych.
Po milionie złotych z ministerialnego programu „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości” otrzymają także Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Płocku, Gnieźnie, Przemyślu, Wałczu, Sanoku, Koszalinie, Legnicy, Elblągu, Jeleniej Górze, Oświęcimiu, Opolu, Białej Podlaskiej, Wałbrzychu i Jarosławiu.
Komentarze