- Od półtora roku korzystamy z własnych ogniw fotowoltaicznych o mocy 28,6 kW, które produkowały w tym czasie czystą energię elektryczną przez co ograniczyliśmy pobór energii elektrycznej „węglowej” z sieci PGE i przyczyniliśmy się do zmniejszenia emisji CO2 i innych szkodliwych substancji. Ponadto posiadamy projekt budowy z pozwoleniem na budowę hali garażowej ze stanowiskami ładowania autobusów elektrycznych i bateriami słonecznymi na dachu o mocy ok. 300 kW - informuje dyrektor MPK Janusz Nowakowski w materiale przygotowanym przez przedsiębiorstwo.
Dodaje, że na jednej z wiat przystankowych zainstalowane zostały baterie fotowoltaiczne i turbina wiatrowa do produkcji energii elektrycznej wykorzystywanej do oświetlenia przystanku i zasilania gniazd ładowarek USB.
- Dzięki władzom miasta od niedawna dysponujemy na bazie MPK profesjonalną ładowarką elektryczną o mocy 22 kW umożliwiającą ładowanie za darmo do końca lipca 2019 r. samochodów elektrycznych wszystkim chętnym. Docelowo planujemy, aby taki, jak ten testowany, mały o niewielkim zużyciu prądu, samochód był samochodem zastępczym dla naszych klientów na czas ładowania swojego samochodu. W jego trakcie można spokojnie zrobić zakupy lub załatwić jakąś sprawę na mieście - informuje dyrektor Nowakowski.
Wszystkie te działania są prowadzone, aby sprawdzić racjonalność poszczególnych rozwiązań przed podjęciem decyzji na większą skalę.
10 stycznia organizowany jest w bazie MPK „Dzień Otwarty” dla wszystkich osób chcących sprawdzić jak funkcjonują opisane wyżej systemy. Jest też możliwość przejazdu najnowszym modelem małego, miejskiego, osobowego samochodu elektrycznego.
Komentarze