Czas szans i wyzwań
Jan Olszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Łomży, odczytał specjalny list od premiera Mateusza Morawieckiego (prezentujemy go w całości). Uczestnikiem spotkania był m. in. profesor Karol Karski, któremu mieszkańcy województw podlaskiego i warmińsko - mazurskiego powierzyli obowiązek reprezentowania regionów i Polski w Parlamencie Europejskim.
- Zakończył się rok, który pokazał jak wiele możemy zrobić, kiedy jesteśmy razem, jak wiele zrobiło Prawo i Sprawiedliwość dla Polski. Dzięki aktywności posła Lecha Antoniego Kołakowskiego udało się doprowadzić do realizacji inwestycji infrastrukturalnych, a wiele podobnych wyzwań jeszcze przed nami. Chcemy aby ta ziemia się rozwijała, w miarę możliwości staramy się pomagać, ponieważ jest to praca dla dobra wspólnego w ważnej części Polski. Po raz pierwszy tak sprawiedliwie odbywa się w naszym kraju dzielenie owocami rozwoju gospodarczego. Rośnie PKB, maleje bezrobocie. Działania Polski w Unii Europejskiej, niezależnie od tego, że słyszymy o różnych "didaskaliach", które się wydarzają na styku relacji Polski z UE, są skuteczne w sprawach istotnych , merytorycznych, infrastrukturalnych. Wiele interesów Polski jest realizowanych jeszcze lepiej niż w czasach, gdy podobno rządził rząd zaprzyjaźniony z wielkimi w Europie. Konsekwentnie staramy się dążyć do zrealizowania jednego z filarów programu Prawa i Sprawiedliwości, czyli zrównania wynagrodzeń z krajami Zachodu. Dopiero wtedy w pełni będziemy członkami tej struktury - powiedział Karol Karski.
Z podziękowaniami za organizację spotkania dla posła Lecha Antoniego Kołakowskiego oraz życzeniami dla Łomży i Ziemi Łomżyńskiej pospieszyli także wojewoda Bohdan Paszkowski (był dwukrotnie wybierany do Senatu w okręgu łomżyńskim) oraz starosta łomżyński Lech Szabłowski, a Krzysztof Niewiadomski przedstawił list posła i wiceministra spraw wewnętrznych Jarosława Zielińskiego.
- Dziękuję panu posłowi nie tylko za zaproszenie, ale i za to, że jest nam dane współpracować. Jesteśmy przedstawicielami określonego środowiska i mam nadzieję, że będziemy nadal wspólnie wielkie rzeczy realizować - stwierdził wojewoda. - W rożnych miejscach, ale wszyscy pracujemy dla dobra mieszkańców - dodał starosta.
- Oby ten rok przyniósł spełnienie szlachetnych planów z nową wiarą, energią i patriotyzmem - życzył Jarosław Zieliński.
Ideały
Przed udzieleniem błogosławieństwa i poświęceniem opłatków, swoimi refleksjami podzielił się z uczestnikami spotkania biskup łomżyński Janusz Stepnowski.
- Dziękuję, że pan poseł nas tutaj zgromadził. Mędrcom idącym do Betlejem przewodziła gwiazda. Można powiedzieć, że gwiazda to ideał którym żyje człowiek. Dla Mędrców było to oddanie hołdu Królowi, bo gdy wcześniej odwiedzili miasto Jeruzalem żadnego ideału tam nie napotkali. Dla Heroda liczyło się tylko zachowanie władzy, a kapłani dreptali wokół świątyń. Każda parta musi szukać ideałów w swoim etosie partyjnym i żyć tym ideałem. Nieraz - wydaje się - że myśli, które zostają rzucone, te propozycje, tak, jak odnośnie kolei, która by połączyła nas z tym szerszym światem, zostają zawieszone gdzieś w chmurach. Ale jeśli tym myślom będzie towarzyszyło zaangażowanie posłów i innych osób, to ta stacja w Łomży nie będzie ostatnią stacją, ale będzie prowadziła gdzieś dalej. W dzisiejszej Europie to nie tylko rozwój komunikacji drogowej jest ważny, ale też kolejowej. To rozwój - powiedziałbym - ekologiczny całego kraju. Wiem, że pan poseł w wielu spotkaniach i komisjach walczy o nasze miasto, o rozwój całego regionu Przed kilku laty pomysł Via Baltica wydawał się tak odległy, a dzisiaj już nabiera kształtów. Widzimy jak w ciągu komunikacyjnym powstają zakłady pracy, Jeszcze drogi nie ma, a ludzie już patrzą w przyszłość. Życzę, by ta myśl, którą żyje pan poseł, się spełniała. W łacińskim słowie "pragnienie" kryje się słowo "gwiazda". Niech pragnienia, tak, jak gwiazdy, nie znają granic - mówił ordynariusz łomżyński.
Przejęty gospodarz spotkania zaapelował na koniec o zachowanie jedności.
- Abyśmy nie dzielili się wewnątrz, abyśmy dążyli do wspólnego celu w przyszłości zachowując nasze dziedzictwo - powiedział Lech Antoni Kołakowski.
List premiera Mateusza Morawieckiego:
"Szanowny Panie Pośle,
dziękując za zaproszenie na spotkanie opłatkowo-noworoczne, pragnę przekazać Panu podziękowania i serdeczne pozdrowienia.
Upłynął kolejny rok naszej współpracy dla kraju i rodaków. Był to czas odpowiedzialnej i konsekwentnej realizacji zobowiązań. Czas ambitnej polityki społecznej i gospodarczej, której przyświecał cel, jakim był rozwój. Co szczególnie ważne dla Łomży, dążymy do rozwoju zrównoważonego terytorialnie. Przykładem może być podpisana w październiku umowa na łomżyński odcinek drogi ekspresowej S61. Chcemy łączyć nie tylko wielkie ośrodki, ale też mniejsze miejscowości. Wszystko po to, by tworzyć Polskę równych szans i możliwości.
Nasze działania przynoszą efekty, ale wiele jeszcze przed nami. Jesteśmy w stanie zaproponować Polakom program prawdziwej modernizacji i wyższego standardu życia. Wierzę, że razem możemy stworzyć warunki do realizacji marzeń i aspiracji wszystkich naszych rodaków.
Szanowny Panie Pośle, to będzie wyjątkowy rok wspólnej pracy dla Polski. Życzę nam wszystkim spełnienia nadziei. Wierzę, że rok 2019 przyniesie realizację naszych planów i ambicji.
Z pozdrowieniami
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów".
Komentarze