Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:59
Reklama

Rok rocznic, jubileuszy i politycznych emocji. Wspominamy wydarzenia A.D. 2018., część 1

Rok 2018 zakończył się z hukiem fajerwerków. Na balach, domówkach i na Starym Rynku. Jaki był? Co zostanie w pamięci. Zapraszamy na "twitterowy" (bo w dużym skrócie) przegląd ważnych wydarzeń, głównie w Łomży, ale nie tylko.

Styczeń

Jak przez całą kadencję prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, Nowy Rok rozpoczął się wspólną zabawą na Starym Rynku. Niekwestionowaną i bardzo odpowiednią gwiazdą była Cleo, która lubi jak się ludzie się kołyszą i umie to zapewnić.

Pierwszym łomżyńskim dzieckiem tego roku była dziewczynka. W 2019 roku jest tak samo, co jest dobrą wróżbą, że świat będzie piękniejszy.

Noworoczna zabawa i słowa prezydenta rozpoczęły w Łomży szczególny rok Wielkiego Jubileuszu 600-lecia praw miejskich. Jeszcze w styczniu odbyła się poświęcona rocznicowym wydarzeniom  konferencja prasowa i wspaniały koncert gwiazd w Katedrze. Działo się przez cały rok, a kulminacja nastąpiła później (patrz: Czerwiec).

Początek roku oznacza w Łomży także wspomnienie Romana Dmowskiego w rocznicę jego śmierci w Drozdowie 2 stycznia 1939 roku. Tym razem było bardzo okazale, m. in.  z sesją naukową.

 Ma też Łomża swój tradycyjny i kolorowy Orszak Trzech Króli. Inicjatywa trzech parafii - Bożego Ciała, Krzyża Świętego i św. Andrzeja Boboli - bardzo się spodobała. W Orszaku  z królami Baltazarem. Kacprem i Melchiorem szedł tym razem także książę. Mazowiecki książę Janusz I Starszy.

Coraz więcej łomżyniaków jeździ do Warszawy przez Zambrów, a nie przez Śniadowo. Jest dalej, ale bardziej komfortowo, szybciej  i płynniej  na ekspresowej S8. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do końca 2018 roku otworzyła dla kierowców już wszystkie modernizowane odcinki trasy i od Białegostoku do samej stolicy można pędzić setką, a nawet jeszcze szybciej.     

Szpadli nie udało się wzbić w zmarzniętą ziemię, ani tym bardziej w podłogę świetlicy, ale ceremonia rozpoczęcia remontu drogi Łomża - Nowogród była okazała. To szlak wojewódzki, a nie krajowy, ale o randze zdecydowanie krajowej w kierunku np. Olsztyna czy nad morze.  Remont jeszcze trwa, ma się skończyć w tym roku.

Premier Mateusz Morawiecki w tym roku Łomży nie odwiedził, ale był blisko, w styczniu w Wysokiem Mazowieckiem, potem także w Białymstoku. I tu i tam deklarował, że o Łomży pamięta. U progu roku zrekonstruował rząd. Nasi, czyli minister Krzysztof Jurgiel i wiceminister Jacek Bogucki w rolnictwie oraz wiceminister Jarosław Zieliński w sprawach wewnętrznych,  jeszcze wtedy zostali, ale potem w rolnictwie dużo się zmieniło.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod regionalną batutą Moniki Orłowskiej-Laskowskiej gra dynamicznie i skutecznie już kilka lat. Życzymy, aby jak najdłużej.

 Prestiżowy ranking "Perspektyw" potwierdził, że I LO w Łomży to nadal szkoła z regionalnej i krajowej czołówki, ale przydałoby się jeszcze coś więcej zwojować w olimpiadach przedmiotowych.

Poseł Mieczysław Baszko przeniósł się z PSL do Porozumienia Jarosława Gowina. I coś jakby zniknął.

Teresa Adamowska, Karolina Skłodowska., Piotr Domalewski  oraz Anna Kaptór  i Przemysław Starachowski, czyli Funkasanki zostali laureatami kulturalnych nagród prezydenta Łomży.

Luty

Wicepremier Piotr Gliński posłuchał jak grają i uznał, że pięknie. Ministerstwo Kultury zostało wraz z miastem podmiotem współzarządzającym Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. Szef resortu obejrzał także, jako jedna z ostatnich osób, jak wyglądała Hala Targowa na Starym Rynku zanim zamieni się w Halę Kultury. Wszyscy powinniśmy się przekonać co będzie w środku  (bo na zewnątrz  mniej więcej to samo) w tym roku.

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, zwykle osobiście minister Andrzej Adamczyk, często gościli w regionie. W lutym w Ostrowi Mazowieckiej i Śniadowie, potem m. in. w Szczuczynie i wreszcie w Łomży. Brali udział w podpisywaniu umów między GDDKiA a wykonawcami kolejnych fragmentów ekspresowej S61, czyli Via Baltica. Prace dokumentacyjne trwają już dla wszystkich odcinków ważnego szlaku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą, a w niektórych miejscach uwijają sie już ekipy budowlane (patrz też: Październik).

Z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy i przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudy dyrektor łomżyńskiego MPK Janusz Nowakowski  otrzymał tytuł "Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom". Łomżyńska firma komunikacyjna ma za sobą ważny rok, a ten może być jeszcze ważniejszy ze względu na planowane inwestycje, zmiany strukturalne i organizacyjne. Zapowiadana przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego perspektywa to bezpłatna komunikacja miejska.

Opublikowany został Narodowy Program Trzeźwości.  Głównym twórcą dokumentu jest łomżyński biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski, który w Konferencji Episkopatu Polski przewodniczy zespołowi ds. Apostolstwa Trzeźwości. Istotny udział w tworzeniu NPT miała także ówczesna wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk.

Odszedł Zdzisław Witkowski "Płomień". Kilka miesięcy później pożegnaliśmy Bronisława Karwowskiego "Groma". To jedni z ostatnich na Ziemi Łomżyńskiej niezłomnych bohaterów walki i oporu przeciwko powojennemu reżimowi. Będziemy pamiętać.

Małgorzata Dajnowicz została wojewódzkim konserwatorem zabytków. To bardzo dobra wiadomość dla Łomży, bo doskonale zna ze swej naukowej pracy historyka Ziemię Łomżyńską i od dawna działa w Łomżyńskim Towarzystwie Naukowym im. Wagów.

Marzec

Świetlna Stolica województwa podlaskiego to Łomża. Nagroda to sprzęt AGD za 10 tysięcy złotych dla uboższych mieszkańców od  firmy Energa. Obecnie znów walczymy o tytuł. I nagrody.

Ogólnoświatowe zamieszanie wokół  ustawy o IPN zwróciło uwag ę mediów na osobę łomżyńskiej senator Anny Marii Anders, która ma także funkcję rządową do spraw dialogu międzynarodowego. "Przy okazji" wypomniano jej także duże wydatki na podróże. A my, jej wyborcy, mieliśmy przynajmniej okazję zorientować się co u niej słychać, bo już właściwie w swoim okręgu nie bywa.

Żołnierze Wyklęci mają w Łomży swoich wiernych "kustoszy pamięci". 1 marca nie mija tu w milczeniu. Kilka miesięcy później jeden z największych, rotmistrz Witold Pilecki, został uhonorowany pomnikiem przy ulicy, której jest patronem.

Nowoczesny strażak to skarb. Łukasz Piech i Wojciech Żebrowski z łomżyńskiej jednostki pomyślnie przyjęli poród na szosie. Maleńka Wiktoria przyszła na świat zanim dojechało pogotowie.

Jak wiosna to tylko w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Wody było wiele, życie kipiało od ptaków. Obserwowane przez kamerę bociany we wsi Rakowo-Czachy dochowały się aż piątki młodych. Potem jednak zrobiło się sucho i Narew nie imponuje rozlewiskami.

Kwiecień

Certyfikat potwierdzający obecność wśród najlepszych ośrodków medycznych otrzymał Szpital Wojewódzki w Łomży. To był udatny czas placówki także pod względem inwestycji i modernizacji. Końcówka roku przyniosła jednak tragedię śmierci matki i dziecka, która jest przedmiotem skrupulatnych badań.

Odeszli dwaj kapłani, bardzo zasłużeni dla diecezjalnego Kościoła i lokalnych  wspólnot wiernych: księża Heliodor Piotr Sawicki i Ferdynand Jan Gryszko.

Studiu BK Step, czyli taneczne uniwersum Marka Kisiela, rozpoczęło pasmo sukcesów na prestiżowym festiwalu w Pile. Kolejne miesiące były jeszcze lepsze aż do medalowej kulminacji na mistrzostwach świata. Znakomicie też wypadła kolejna edycja "Wirującej Strefy", której BK Step jest organizatorem.

Spółdzielnia MLEKPOL w Grajewie została Lokomotywą Polskiej Gospodarki. Obsypywana w ciągu roku nagrodami firma kierowana przez prezesa Edmunda Borawskiego potwierdziła, że potrafi potwierdzać mistrzostwo.    

Do porachunków gangsterskich doszło w Łomży. Mimo, a może w konsekwencji  udziału detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, sprawa jest nadal niejasna. Najważniejsze, że jednak nikt nie został  poszkodowany. 

Łomża wsiadła na rowery. Od wyścigu rozpoczął w Łomży swoje istnienie system "roweru miejskiego" zwany ŁoKeR-em. Jak kilka miesięcy później komentował prezydent Mariusz Chrzanowski, inicjatywa okazała się fantastycznym prezentem dla łomżyniaków. Ponad 2300 osób spędziło na dwóch kółkach 11,5 tysiąca godzin. Zima to czas pojazdów bardziej zabudowanych, zatem ŁoKeR wróci wiosną.

I jeszcze na dwóch kółkach. Łomża była areną pierwszych ogólnopolskich zawodów policyjnych patroli rowerowych. Chociaż  trasa była trudna, gościom ze wszystkich województw nad Narwią się podobało.

Maj

Święto Pracy w Łomży po raz pierwszy od lat bez choćby najmniejszej manifestacji lewicy. A jakaś lewica jest, bo potem startowała w wyborach.      

Święto Flagi z setkami narodowych flag od posła Lecha Antoniego Kołakowskiego. Święto Konstytucji obchodzone bez podziałów politycznych. Łomża ma kilka naprawdę budujących tradycji świętowania.    

Doniosłe wydarzenie w Zambrowie. Wieloletnie starania synów i wnuków doprowadziły do odnalezienia szczątków kapitana Władysława Dąbrowskiego, jednego z bohaterów polskiego Września 1939  na Ziemi Zambrowskiej. 

Rekomendację regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, aby ubiegać się o reelekcję otrzymał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Ale to był dopiero początek politycznej burzy w Łomży. Jeszcze w maju prezydent odwołał ze stanowiska  swoją zastępczynię Agnieszkę Muzyk, bo okazało się, że to ona będzie reprezentować PiS. Wyborczy serial zdominował wydarzenia w kolejnych łomżyńskich miesiącach.      

"Bardzo Łomży się przydała/wielka kulka, czyli Gala" - napisał Wawrzyniec Kłosiński, wiceprezes TPZŁ, z okazji urodzinowego benefisu Henryka Gały. Poeta, literat, animator kultury jest jednym a najlepszych zjawisk, które się Łomży udało pozyskać. Życzymy jeszcze wielu jubileuszy i benefisów.

Szkoła w Konarzycach koło Łomży ma tyle lat co niepodległa Polska. Piękny  jubileusz placówka uczciła w ubiegłym roku na wiele sposobów.

"Łomża to miasto modelowej polityki społecznej" - oceniła goszcząca na oficjalnym otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy minister rodziny Elżbieta Rafalska.           

Kolno doczekało się remontu swojej komunikacyjnej aorty, czyli ulicy Wojska Polskiego, która jest miejskim odcinkiem drogi krajowej nr 63. Prace jeszcze trwają, ale wkrótce będzie w mieście bezpieczniej.

Czerwiec

Wielki Jubileusz i wszystko jasne! Uroczystości upamiętniające 600. rocznicę nadania Łomży praw miejskich miały 15, 16 i 17 czerwca swoją kulminację. Było i bardzo uroczyście, i historycznie, i zabawowo. Zostaną na dłużej wspomnienia, książki i inne wydawnictwa, pamiątkowa moneta.

Festiwal teatralny "Walizka" to już taka marka, że nie potrzebuje promowania. Ale zachwalania nigdy za dużo. Dyrektor Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk i jego współpracownicy zapewnili wielbicielom teatru jak zwykle wiele wspaniałych przeżyć  i zamyśleń.     

Ekonomia społeczna to coraz lepiej znana specjalizacja Łomży. Spółdzielnie socjalne, fundacje, firmy rosną jak grzyby po deszczu dzięki inicjatywom Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej.     

Nowy sztandar otrzymała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. Podobne wyróżnienie otrzymała w poprzednim roku także Komenda Miejska Policji.

Tej rekonstrukcji już nie przetrwali nasi w ministerstwie rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski zastąpił ministra Krzysztofa Jurgiela i jedną z pierwszych służbowych podróży odbył do Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Niedługo potem funkcję wiceministra stracił poseł Jacek Bogucki z Czyżewa.      

Łomżyniacy objęli niemal pełna władzę w Sejmiku województwa. Po miesiącach negocjacji przewodniczącym został Jacek Piorunek z PO. Wiceprzewodniczącymi byli w tym czasie Marek Olbryś z PiS i Mieczysław Bagiński z PSL, a doszedł Cezary Cieślukowski z Suwałk.  

Rozpoczął się najdziwniejszy sezon letni nad Narwią. Oficjalna plaża w Łomży mogła działać tylko przez miesiąc, bo takie są nowe przepisy.

Miss Polski Nastolatek 2018 została Zuzanna Poteraj, uczennica gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Łomży.    

Politycznej burzy samorządowej ciąg dalszy. Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie wskazało Agnieszkę Muzyk jako kandydatkę na prezydenta Łomży. Prezydent Mariusz Chrzanowski próbował się odwoływać i walczyć, ale w rezultacie utworzył własny komitet wyborczy i został z PiS usunięty.       


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama