- Choćby ze względu na patrona naszym obowiązkiem są inicjatywy właśnie tego rodzaju. Krzewienie patriotyzmu powinno zresztą być zadaniem każdej szkoły. Cieszę się przede wszystkim z tego, że uczestnicy chcą do nas przyjeżdżać, dobrze się tu czują - podkreśla Grażyna Chodnicka, dyrektor III LO. - Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to był główny bodziec, żeby kontynuować naszą inicjatywę pod hasłem „Polska to My”. Ale też nadal żyjemy tym że Łomża obchodzi 600-lecie praw miejskich. Zatem łączymy tym razem patriotyzm związany z naszą Ojczyzną - wielka i tą naszą lokalną - dodaje wicedyrektor Katarzyna Życzkowska.
Wraz z nauczycielką Lidią Choińską mają tego dnia bardzo wiele pracy jako główne organizatorki i koordynatorki wydarzenia z udziałem ponad 110 wykonawców z blisko 30 szkół, w tym wielu przyjezdnych. Trzeba ich wprowadzić w harmonogram występów, zapewnić miejsce do przebrania się i skupienia, nakarmić.
Wszystko, na szczęście, przebiega sprawnie. Wokaliści zajęli dużą halę sportową szkoły, recytatorzy jedną z mniejszych sal.
- Jesteśmy patriotami - odpowiada po prostu Julia Tyszko z Zambrowa na pytanie o motywację udziału w konkursie. Bez zażenowania o swoim patriotyzmie mówią też Dominik Bajorek i inni uczestnicy. To już jest trwała cecha uczestników konkursu - patriotyzm, opowiadanie słowami własnymi i poetów o miłości do ojczyzny nie jest nudnym odfajkowaniem szkolnych obowiązków. Młodzi ludzie mają taką rzeczywistą potrzebę.
W ich prezentacjach patriotyzm ma niejedną twarz. Niektóre z wybranych utworów to absolutna klasyka i największe polskie nazwiska poetów czy twórców piosenek, niektóre zostały wyszukane na specjalnych "półkach", do których dostęp mają tylko naprawdę młodzi ludzie. W niektórych sprawa jest oczywista, a winnych słowo "Polska" w ogóle się nie pojawia
- Mamy teraz bardzo wiele piosenek, które też mówią o patriotyzmie, niekoniecznie tych "starych", a na przykład hiphopowych. Do mnie przemawiają raczej takie spokojne, może lekko rockowe – tłumaczy Małgorzata Lemańska z II LO w Łomży. - To nie był łatwy wybór - szukanie, czytanie, wiele wieczorów spędzonych na poszukiwaniach. Chodzi o znaczenia, które zresztą każdy może rozumieć inaczej. Może być nawet o tym samym, ale i tak każdy będzie widział w tym inną historię - opowiada Maja Markowska z Białegostoku. Przygotowała wiersz Stanisława Barańczaka "Garden Party" i wyjechała z Łomży chyba wyjątkowo usatysfakcjonowana. W młodszej grupie wiekowej (podstawówki i gimnazja) wygrała w konkursie oratorskim i była druga w wokalnym. Aleksandra Maj, najlepsza recytatorka wśród starszych uczestników (licea i technika), swój utwór "patriotyczny, ale nie patetyczny" znalazła u Jana Lechonia.
Ale nie tylko patriotyczne pobudki zachęciły młodzież do udziału w konkursie.
- Uwielbiam śpiewać - mówi Dominik Bajorek. - Nasz chór powstał rok temu, uznaliśmy, że już czas się sprawdzić w konkursie - swoje powody przedstawia Julia Tyszko. - Od wielu lat jesteśmy w studiu piosenki w Łomży, przygotowywałyśmy się od dłuższego czasu - dodaje Wiktoria Perzanowska z I LO w Łomży, czyli połowa zwycięskiego duetu wokalnego - razem z Alicją Kopczewską - w starszej grupie.
Nagrody, wspólne zdjęcie. Wygląda na to, że III LO w Łomży będzie musiało swój patriotyczny obowiązek organizacji konkursu wypełniać dalej,. Nawet w latach, gdy nie będzie tak pięknych jubileuszy jak w tym roku.
Wyniki XII Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej "Polska to My" w III LO w Łomży (na podstawie komunikatu organizatorów):
"W tegorocznej edycji wzięło udział ogółem 113 uczestników (61 wykonań) z 26 szkół z terenu województwa podlaskiego.
Konferansjerami w części muzycznej byli Wioleta Witczak i Cezary Wiśniewski, natomiast w części poetyckiej Paulina Konopka i Sebastian Berliński.
Jury: Anna Kamińska, Danuta Gradowska, Wawrzyniec Kłosiński (konkurs poezji) oraz Katarzyna Szmitko, Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Mirosław Andrzej Korona (konkurs piosenki).
Laureaci
W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych
Poezja: I nagroda - Maja Markowska, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Białymstoku; II - Kacper Łempicki, PG 6 w Łomży; III - Stanisław Świerzewski, Katolicka Szkoła Podstawowa w Łomży; wyróżnienia - Karolina Zakrzewska, SP w Wygodzie, Paulina Wiska, SP 5 w Łomży, Wiktoria Sasinowska, PG 6 w Łomży.
Piosenka: I nagroda - Julia Statkiewicz, Zespół Szkół w Tykocinie; II nagroda - Maja Markowska,(OSM w Białymstoku; III nagroda - Agata Daniłowicz, SP1 w Wasilkowie; wyróżnienia - Oliwia Moczydłowska, ZSO w Zambrowie, Martyna Truskolaska, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Piątnicy.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych
Poezja: I nagroda - Aleksandra Maj, I LO w Białymstoku; II nagroda - Michał Grużewski, Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży; III nagroda - Zuzanna Sawicka, I LO w Łomży; wyróżnienia - Edyta Golińska, Katolickie LO w Łomży, Kamil Zapert, III LO w Łomży, Kamila Wojtkielewicz, I LO w Białymstoku.
Piosenka: I nagroda - Wiktoria Perzanowska i Alicja Kopczewska, I LO w Łomży; II nagroda - Kamila Wojtkielewicz., I LO w Białymstoku, III nagroda - zespół Gabriela Kleczkowska, Julia Kopiczko, Maciej Hołubowicz i Kacper Janik, II LO w Augustowie; wyróżnienia - Małgorzata Lemańska, II LO w Łomży, Julia Ramotowska, II LO w Łomży, Laura Narolewska, III LO w Łomży, Julia Jarmołowicz, I LO w Białymstoku.
Nagrody specjalne ufundowane przez Bernadetę Krynicką, posła na Sejm RP, otrzymały: Natalia Bieniek, SP 10 w Łomży, Gabriela Kleczkowska, II LO w Augustowie, Julia Statkiewicz, ZS w Tykocinie oraz Wiktoria Perzanowska i Alicja Kopczewska, I LO w Łomży.
Nagrodę specjalną ufundowaną przez Lecha Antoniego Kołakowskiego, posła na Sejm RP otrzymał chór „Ciemne Typy”, ZS nr 1 w Zambrowie.
Komentarze