- Bardzo mi się podobało - komentował z lekką nieśmiałością Jakub, 6-letni uczestnik wydarzenia, dodając, że uczelnia jest bardzo duża i kolorowa, a aula „jak w teatrze”.
To już 9. edycja wydarzenia, które popularyzuje naukę i nie ogranicza naturalnej ekspresji dzieci, zgodnie z zasadą Ignacego Krasickiego – „uczyć bawiąc”. Z wykładów oraz eksperymentów skorzystało dotychczas około 4 tys. przedszkolaków. Ich formuła od lat jest niezmienna. Pod okiem wykładowców, studentów, Samorządu Studenckiego PWSIiP, powstają interesujące scenariusze spotkań z dziećmi, dotyczące praw konsumenta, zdrowego odżywiania, chemicznych eksperymentów z wykorzystaniem produktów dostępnych w domowych kuchniach. Zagraniczni studenci programu Erasmus+ zabierają najmłodszych w mentalną podroż do swoich krajów i kultur. Dzieci dowiadują się, że świat widziany z perspektywy naukowej jest pasjonujący, niczym nieograniczony, a szkiełko mikroskopu oraz akademickie podręczniki skrywają wspaniałe tajemnice. Ale Akademia Przedszkolaka to nie tylko ogromne przeżycie dla najmłodszych, także przedstawiciele akademickiego świata czerpią od dzieci – spontaniczność oraz radość życia okazywaną w potężnej dawce decybeli. Uczą się, jak język naukowej analizy, przekształcić w radosną prelekcję, zaszczepić w dzieciach głód wiedzy, który zaprocentuje w kolejnych latach ich życia…
Podczas inauguracji występy przedszkolaków obserwowali rektor dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP oraz prorektorzy: dr Sylwia Chojnowska i dr Dariusz Perło. W ich ocenie dzieci zasłużyły na to, aby stać się najmłodszymi żakami Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zostały pasowane na studentów i dumnie wkroczyły w nowy etap życia, wielką naukową przygodę, której kolejna odsłona już w listopadzie. Wówczas fizjoterapeutka dr Monika Gałczyk wprowadzi dzieci w meandry swojej profesji oraz zachęci do zdrowej, codziennej aktywności.
Komentarze