Jak wyglądają statystyki wypadków w rolnictwie? Czy działania prewencyjne Kasy przynoszą efekty?
Oczywiście. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odnotowała w ciągu ostatnich 20 lat ponad trzykrotne zmniejszenie liczby zgłaszanych wypadków i wypłaconych z tego tytułu odszkodowań.
Chciałbym podkreślić, że rolnictwo ma specyficzne środowisko pracy. Charakteryzuje je zmienność wykonywanych czynności, ich duża uciążliwość dla organizmu człowieka, szczególnie w czasie okresowego natężenia prac. Do tego dochodzą zmienne warunki atmosferyczne podczas wykonywania pracy. To wszystko wskazuje na stosunkowo duże ryzyko wypadków.
Jeśli chodzi o najnowsze statystyki to w I półroczu 2018 roku do placówek terenowych
i oddziałów regionalnych KRUS zgłoszono 7 768 zdarzeń wypadkowych, o 1 643 (17,5%) mniej niż w I półroczu roku poprzedniego.
Wypłacono jednorazowe odszkodowania z tytułu 41 wypadków śmiertelnych, a u 14 osób stwierdzono niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy rolniczej. Liczba wypadków powodujących wypłatę odszkodowań zmniejszyła się w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 509 (7,3%). Te dobre wyniki nie oznaczają, że spoczęliśmy na laurach. Dążymy do takiej sytuacji, w której nie będzie żadnych wypadków. Jesteśmy oficjalnym partnerem światowej kampanii prewencyjnej „Wizja Zero”.
W zakresie prewencji wypadkowej Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od lat współpracuje z Ochotniczymi Strażami Pożarnym. Czy na tym polu pojawiły się jakieś nowe, wspólne działania?
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od ponad 15 lat podejmuje wspólne działania z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych oraz ochrona mienia rolników przed skutkami pożarów i negatywnych zjawisk przyrody. Druhowie OSP swoją wiedzę i doświadczenie przekazują też rolnikom, sołtysom, młodzieży wiejskiej oraz dzieciom podczas działań prewencyjnych realizowanych przez jednostki terenowe KRUS, uczestnicząc w szkoleniach i prelekcjach z zakresu wiedzy o bhp w gospodarstwie rolnym i pokazach: udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, gaszenia pożarów, stosowania ochron osobistych i odzieży roboczej. W małych miejscowościach jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej są pierwszym, a często też jedynym, elementem systemu ratownictwa przedlekarskiego, czym przyczyniają się do minimalizowania skutków wypadków i poprawy bezpieczeństwa na wsi, o co od lat skutecznie zabiega Kasa. Bardzo cenimy sobie tę współpracę i zdajemy sobie sprawę jak ważną rolę OSP ogrywa na terenach wiejskich.
Komentarze