Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:42
Reklama

Łomża przyjazna dla seniorów

Bogaty pakiet ciekawych pomysłów zaprezentowali przedstawiciele komitetu wyborczego „Przyjazna Łomża”, którzy od polityki senioralnej rozpoczęli przedwyborcze przekonywanie do swego programu.
Łomża przyjazna dla seniorów

Przedstawicieli dojrzalszego pokolenia łomżyniaków zaprosili do sali Związku Nauczycielstwa Polskiego obecni radni Dariusz Domasiewicz i Tadeusz Zaremba, którzy są „twarzami” nowego podmiotu, a jeden z nich weźmie prawdopodobnie udział w rywalizacji prezydenckiej (internetowe prawybory wygrał nieznacznie Dariusz Domasiewicz, który już mówi o nowym podmiocie „mój komitet”).

On także otworzył spotkanie „Godne życie seniorów w przyjaznym otoczeniu” wprowadzając pierwszy konkretny pomysł: obniżenie opłat za odpady dla seniorów samotnych o 50 procent i o 25 proc. dla mieszkających we wspólnych gospodarstwach domowych.

Ewa Chludzińska to także radna kończącej się kadencji, działaczka ZNP

- Senior dla mnie to znaczy osoba aktywna, a według stereotypu - samotna schorowana, nieaktywna, ukryta. Chcemy przeciwko temu walczyć. Granice starości to rzecz umowna, kwestia bardzo indywidualna Osoby starsze to niespożyty potencjał, który powinien być wykorzystywany, to osoby o wielkim doświadczeniu, wykształceniu osoby które znają życie i są pragmatykami, z czego trzeba korzystać. Nie ma w dokumentach naszego miasta całościowego programu na rzecz seniorów, tematy pojawiają w propozycjach poszczególnych strategii – mówiła.

Przedstawiła też kilka wartych wprowadzenia inicjatyw. Jedna z nich to Społeczny Bank Czasu. Rozwiązanie stosowane jest już Polsce. Polega na „płaceniu czasem” zamiast pieniędzmi we wzajemnej wymianie usług: jednego dnia ja tobie pomagam w sprzątaniu, kolejnego – ty mnie w zakupach,

Kolejna idea to „Seniorzy seniorom”, czyli też wymiana usług: fachowiec pewnej specjalności np. hydraulik dokonuje pewnej naprawy, a ktoś przygotowuje dla niego ciasto. Potrzebny jest tylko sposób koordynowania informacji o potrzebach. Ważna byłaby „Infolinia dla seniorów”, którzy w trudnych sytuacjach swojego codziennego życia nie bardzo mają się gdzie zwrócić o pomoc. „Pudełko” czy Koperta życia” to też rozwiązanie znane, ale w Łomży nieobecne. Polega na pozostawianiu danych o stanie zdrowia schorzeniach, lekach w lodówce (to najłatwiejszy do rozpoznania i powszechny sprzęt domowy). Jest jeszcze „Książka na telefon”, czyli możliwość skorzystania z publicznej biblioteki, z której raz w tygodniu rozwożone byłyby zamówione woluminy.

Kolejni przedstawiciele „Przyjaznej Łomży” także skupili się na konkretnych rozwiązaniach. Iwona Matyjaszczyk mówiła potrzebie powołania przy prezydencie pełnomocnika zbierającego informacje i koordynującego działania.

- Mógłby to być np. aktywny senior – stwierdziła.

Dalsze propozycje to informator ze wskazówkami i „namiarami” na różne ważne instytucje i służby oraz wykorzystanie bazy szkolnej na inicjatywy dla seniorów.

- Seniorze, wyjdź z domu, bądź aktywny, a my cię wesprzemy – zakończyła.

Stanisław Szostak zaproponował utworzenie placówki opiekuńczo – rehabilitacyjnej, Krzysztof Cieśliński poinformował o wdrażaniu przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową idei pomocy seniorom przez administrację osiedli np. w sprawie internetowej rejestracji wizyt lekarskich, a z czasem jeszcze innych „e-usług”.

Kilkakrotnie powracały w wypowiedziach także kwestie koniecznego wsparcia przez miasto opieki hospicyjnej, rodzinnych ogródków działkowych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i innych inicjatyw, z których starsi mieszkańcy lubią korzystać.

Podsumowujący programowe propozycje Tadeusz Zaremba podkreślił, że w większości wymagają one dobrej woli, integracji i współdziałania, a niekoniecznie poważnych nakładów finansowych, aby rzeczywiście łomżyńscy seniorzy mogli mówić o „godnym życiu w przyjaznym otoczeniu”.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Zdzisław 19.09.2018 09:58
Przyjmiecie do grupy spiewajacej "?
Reklama