Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:58
Reklama

Dla wygody i piękna miasta. Propozycje do Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok

Gotowa jest wstępna lista projektów, na które będą mogli głosować mieszkańcy Łomży wybierający zadania do realizacji z przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Ogłoszenie zestawu propozycji zostało dokonane podczas konferencji w Domku Pastora.  Jak poinformowali przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Zespół Koordynujący zatwierdził ostatecznie 24 z 39 propozycji, jakie zgłosili mieszkańcy. Na liście znalazły się także 2 zadania z Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.

Będzie to już 6. edycja Budżetu Obywatelskiego w Łomży. W pierwszej do rozdysponowania przez mieszkańców było 300 tysięcy złotych. W kampanii wyborczej w 2014 roku prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zapowiadał, że będzie się starał, aby ta pula rosła z roku na rok. Ta obietnica jest dotrzymywana. Dziś Ratusz wydaje na realizację obywatelskich potrzeb już 2 mln zł. Od przyszłego roku regulować ma to znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym, według której ta pula środków nie powinna wynieść mniej niż 0,5 % wydatków gminy.

- My już do tych standardów dorównaliśmy – z radością podkreślał prezydent Mariusz Chrzanowski.  -  Jestem dumny , że mieszkańcy naszego miasta cały czas pokazują swoje zaangażowanie w tę inicjatywę i proponują nowe pomysły. Dlatego warto ten budżet rozwijać. Nie wszystkie pomysły są może innowacyjne, ale każdy z nich jest na pewno potrzebny dla społeczności danego osiedla – dodał.

Jego zdaniem, aktywny udział w Budżecie Obywatelskim wzmacnia więzi lokalne oraz daje poczucie wpływu na funkcjonowanie miasta. Gospodarz Łomży dostrzega też zaangażowanie ze strony młodzieży, która od zrealizowane  w tym roku edycji także ma swoją pulę środków w wysokości 100 tys. zł na realizację wskazanych przez siebie zadań.

- Pod ocenę mieszkańców oddajemy 24 zadania z budżetu ogólnego oraz 2 w ramach budżetu młodzieżowego – poinformował zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, który przewodniczy pracom Zespołu Koordynującego.

Propozycje, tradycyjnie już, dotyczą głównie poprawy infrastruktury komunikacyjnej:  ulic, parkingów czy ciągów pieszych. Jednymi z ciekawszych przedsięwzięć w tej dziedzinie są poszerzenie ul. Studenckiej oraz modernizacja parkingu przy przedszkolu "Pinokio". Są też zadania związane z poprawą estetyki miasta płaskorzeźby ceramiczne na budynkach  na Starówce czy multimedialne ławeczki wybitnych łomżyniaków. Oryginalnym pomysłem wśród zgłoszeń do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego jest boisko do piłki ręcznej plażowej obok Orlika przy ul. Katyńskiej.

Od 6 do 12 września mieszkańcy mają czas na zgłaszanie ewentualnych uwag i zastrzeżeń. Po ich rozpatrzeniu powstanie  ostateczna lista zadań zakwalifikowanych do głosowania, które odbędzie się w dniach 14 września – 4 października. Ogłoszenie wyników planowane jest na 15 października.

Zgłoszone propozycje

Strefa Centrum: rzeźby ceramiczne ilustrujące prozę Zbigniewa Herberta na budynku przy ul. Dwornej 35;  płyty ceramiczne z płaskorzeźbami i ornamentami na budynku przy ul. Farnej 1; monitoring na osiedlu nr 5 (m. in. Dworna, Rybaki, Żydowska, Zielona, Woziwodzka, Senatorska); remont ulicy Kapucyńskiej; Ławeczki Wybitnych Ludzi Ziemi Łomżyńskiej (wskazanych przez mieszkańców) na Starówce; modernizacja wjazdu na blokowisko w rejonie ulic Nowogrodzkiej i Stacha Konwy; dźwiękowe odstraszacze kawek i kruków w parkach przy al. Legionów i ul. Wojska Polskiego; ławeczki na bulwarach nad Narwią; zagospodarowanie terenu między blokami przy ul. 3 Maja.

Strefa Łomżyca: szlak pieszy od ulicy Pułaskiego w kierunku Szkoły Podstawowej nr 5; wiaty przystankowe oraz słup ogłoszeniowy na osiedlu Kraska; poszerzenie ulicy Studenckiej i miejsca postojowe na "Bawełnie"; chodniki i wjazdy na ul. Łukasińskiego; nowy chodnik przy ul. Bawełnianej; rewitalizacja ciągów pieszych na osiedlu Młodych; boisko wielofunkcyjne przy ul. Harcerskiej; mała architektura na bulwarach nad Łomżyczką.

Strefa Południe: Plac Zabaw dla Dzieci z Niepełnosprawnością w parku im. św. Jana Pawła II;  chodnik przy ul. Łagody; Mini Park u zbiegu ulicy Szosa Zambrowska i al. Piłsudskiego; modernizacja placu zabaw przy ul. Kazańskiej 3 i 5; remont nawierzchni ulicy i parkingów przy ul. Konstytucji 3 Maja; remont nawierzchni na części ul. Prusa, naprawa chodników i parkingów w rejonie Szkoły Podstawowej nr 10.

Młodzieżowy Budżet Obywatelski: boisko do piłki ręcznej plażowej przy ul. Katyńskiej (rejon "Orlika"); Gra Miejska. Pełną listę z rozbudowanymi opisami propozycji można znaleźć na stronie miasta: www.lomza.pl.            


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama