Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:44
Reklama

Komitety wyborcze w blokach startowych

Sporo już wiemy, ale niewiadomych też jest jeszcze ogromnie dużo. Wiemy prawie na pewno, jakie komitety wyborcze uzyskały prawo zgłaszania kandydatów w wyborach samorządowych, bo upłynął już termin ich rejestrowania. Prawie, ponieważ PKW wezwała jeszcze dwa - Wolność i Samoobronę - do usunięcia wad w dokumentacji.

Polska

Zadaniem Państwowej Komisji Wyborczej było rozpatrzenie zgłoszeń partii politycznych, koalicji partii, a także organizacji i grup wyborców, którzy postanowili działać w więcej niż jednym województwie.

I jest takich Komitetów Wyborczych Wyborców (KWW to obowiązkowy element nazwy) 26, 2 wspomniane mają jeszcze szansę na uzupełnienie wniosków. Przepadł natomiast  z powodów formalnych komitet wyborczy Stronnictwa Ludowego Ojcowizna RP.

Te, które mogą startować bez rejestracji lokalnych to: Partia Razem, Polskie Stronnictwo Ludowe, Koalicja Obywatelska złożona z Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej,  Ruch Narodowy RP,  Partia Zieloni,  Porozumienie Jarosława Gowina, Prawo i Sprawiedliwość, Bezpartyjni Samorządowcy, Ślonzoki Razem, Demokracja i Sprawiedliwość,  II Rzeczpospolita Polska, Oburzeni,  SLD Lewica Razem, Związek Słowiański, Liga Samorządowa Pierwsza, Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin, Jedność Narodu  – Wspólnota,  Stronnictwo Pracy, Unia Europejskich Demokratów,  Kukiz’15, Śląska Partia Regionalna, Solidarna Polska,  Wolni i Solidarni, Kongres Nowej Prawicy, Polska Patriotyczna,  Prawica Rzeczypospolitej.

Zakładając nawet, że dwa komitety już w nazwie nawiązujące do Śląska Łomżę sobie odpuszczą, to i tak potencjalnych list wyborczych jest całkiem sporo.  Zwłaszcza, że dochodzą do nich komitety rejestrowane przez lokalnych komisarzy wyborczych.   

Łomża

W delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Łomży w ustawowym terminie pojawili się i zostali pozytywnie załatwieni przedstawiciele 128 komitetów wyborczych. Jeden z nich utworzyła organizacja o nazwie "Towarzystwo Przyjaciół Kurpi". Z pozostałych, aż 111  powstało w gminach do 20 tysięcy mieszkańców, gdzie są okręgi jednomandatowe. Po reszcie można się spodziewać wystawienia list do rad w powiatach oraz w Łomży, Grajewie i Zambrowie, a w tych miastach dodatkowo także kandydatów na prezydenta i burmistrzów.

Owe komitety to (w kolejności podanej przez Delegaturę na stronie internetowej): KWW Braci Prokop z siedzibą w Zambrowie, Grajewskie Porozumienie Samorządowe z siedzibą w Grajewie,  KWW Marcina Szczepańskiego z siedzibą w Zambrowie, KWW Mariusza Chrzanowskiego z siedzibą w Łomży, Nasz Powiat z siedzibą w Ciechanowcu, Nasz Zambrów z siedzibą w Zambrowie, Nasze Miasto Grajewo z siedzibą w Grajewie, Porozumienie Samorząd owe Jedność z siedzibą w Brzóskach koło Wysokiego Mazowieckiego, Porozumienie Samorządowe Powiatu Kolno z siedzibą w Niksowiźnie, Przyjazna Łomża z siedzibą w Łomży, Przyszłość Powiatu Wysokomazowieckiego z siedzibą w Ciechanowcu, Reatusz Mirosława Derewońko z siedzibą w Łomży, KWW Romana Tyszki z siedzibą w Nowogrodzie, Samorządy Łomżyńskie Razem z siedzibą w Miastkowie, Wyborcza Akcja Samorządy z siedzibą w Łomży oraz Zgoda i Przyszłość z siedzibą w Kolnie.            

Może to coś znaczy, a może nie, ale aż trzy z tych komitetów ma siedziby przy ulicy Wojska Polskiego w trzech różnych miastach.

Oficjalne deklaracje walki o stanowisko prezydenta Łomży złożyli już (kolejność alfabetyczna): Maciej Borysewicz (ogólnopolska Koalicja Obywatelska), Mariusz Chrzanowski (lokalny KWW), Dariusz Janicki (ogólnopolski - SLD Lewica Razem)  i Agnieszka Muzyk (ogólnopolski - Prawo i Sprawiedliwość), ale nie wiemy, czy na nich się lista skończy. Teoretycznie pretendentów może być jeszcze wielu, bo np. z każdego komitetu z "krajowej listy" oraz z lokalnych mających siedziby w Łomży, czyli Przyjaznej Łomży, Reatusza Mirosława Derewońko czy Wyborczej  Akcji Samorządy. Z odsłonięciem tej tajemnicy może będzie trzeba poczekać aż do 26 września, bo to jest termin zgłoszenia kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Wcześniej - 17 września - dowiemy się jakich kandydatów na radnych wystawią  zarejestrowane komitety ogólnopolskie i lokalne. Mogą to być zatem setki nazwisk.

Inwencja

Zdecydowana większość komitetów z gmin do 20 tysięcy mieszkańców zawiera w nazwie nazwisko kandydata. Tę formę zabiegania o głosy przyjęło m. in. kilku obecnych burmistrzów i wójtów, np. burmistrzowie - Michał Chajewski w Jedwabnem i Ireneusz Gliniecki w Rajgrodzie czy wójtowie - Rafał Pstrągowski w Śniadowie i Marek Kaczyński w Nowych Piekutach.

Bardzo wielu lokalnych aktywistów poszukało jednak bardziej wyrafinowanych nazw dla przekonania elektoratu. Oto niektóre z nich: Dobro Gminy, Uczciwa Gmina, Nasza Gmina  (ale jest też dla równowagi Twoja Gmina), Lepsza Gmina, Przyjazna Gmina, Wspólne Dobro, Mała Ojczyzna,  Łączy Nas Gmina, Skuteczny Samorząd, Samorząd w Działaniu, Razem dla Gminy/Miasta, Wspólnie Budujemy Gminę, Odrodzenie Gminy (nie zdradzimy nazwy, która wymaga aż takiego wysiłku),  Nasz Dom, Gmina Stawiski Bliżej Ludzi (ciekawe czy bardzo się oddaliła).

Są w politycznym nazewnictwie skrajności. Jeden z komitetów zapowiada, że będzie  "W Służbie Mieszkańcom... i tu pada nazwisko, prawdopodobnie właściciela bardzo dużego domu z lokatorami. W innych przypadkach następuje pewne rozszerzenie kręgu przyszłych beneficjentów - "Lepsza Przyszłość dla Kolniaków",  aż nawet do absolutu - "Razem dla Dobra Wszystkich".

Jest grupa komitetów, które poszukują ponadlokalnych wartości: Stabilizacja i Rozwój, Praworządna Przyszłość, Jedność i Samorządność, Porozumienie.

Na specjalne wyróżnienia zasłużyli  - naszym zdaniem - twórcy kilku komitetów, których inwencja i śmiałość budzi uznanie: za patrzenie w przyszłość, a nie w przeszłość - Młodzi Razem oraz Zjednoczone Młode Pokolenie; za przejście na kolejny etap życia politycznego - Lepsza Zmiana  (widocznie w tej gminie "dobra zmiana" już została skonsumowana); za tajemniczość - Klon- Dąb oraz Nor-Ewel  (choć tu pewien trop interpretacyjny zdradza imię pełnomocnika - Norbert); za bezpretensjonalność - KWW Mieszkańców Jedwabnego (bez żadnego wyróżnika, po prostu wszystkich mieszkańców); za wdzięk i wiarę w ludzi - Żyjmy Razem w Zgodzie (kto się przejął, powinien przenieść się do Rutek) i wreszcie za szczerość (choć nieco cyniczną) - Zawsze z Wyborcami.                   


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama