W tej edycji znanych zawodów, zwanych „robotycznymi mistrzostwami świata” startował zespół w składzie: Piotr Wasilewski, Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski, Paulina Łapińska, Piotr Puławski pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego. Finansowanie wyjazdu na zawody w Chinach studenci uzyskali dzięki wsparciu dziekana Wydziału Mechanicznego, z kolei wsparcie techniczne zostało zapewnione przez firmy: Wenglor, Faulhaber oraz Yato.
W Pekinie konstrukcje studentów PB rywalizowały w trzech konkurencjach. W walkach w kategorii Nano wystąpił VIPER, w kategorii Mini - HELLFIRE 2 oraz SPARROW, natomiast w najbardziej widowiskowej konkurencji Mega Sumo - JAVELIN, MASAKRATOR, SPEEDSTER i ACE. Zawody RobotChallenge są organizowane od 2004 roku. Wcześniej odbywały się w Wiedniu, a od 2017 wydarzenie przeniesiono do Pekinu. Do udziału w tegorocznej edycji RobotChallenge zgłosiło się prawie 2300 uczestników z 30 krajów świata, którzy wystawili około 1500 robotów.
Jak podkreśla Dorota Sawicka, rzecznik Politechniki Białostockiej, drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego PB to doświadczony i zaprawiony w bojach zespół, który ma na swoim koncie wiele zwycięstw w turniejach robotycznych. Już rok temu w Chinach zajął pierwsze i trzecie miejsce w kategorii Mega Sumo. W tym roku SumoMasters wrócili z medalami z turniejów BattleLab Robotica w Rumunii, Robogames w Stanach Zjednoczonych, Międzynarodowego Turnieju Robotic Tournament w Rybniku oraz Robotiada na Litwie.
Komentarze