Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:16
Reklama dotacje rpo

Otwarcie wystawy rzeźby Adriana Lipińskiego „Niebie-ski”

Z Łomży pochodzi wielu utalentowanych artystów, jednym z nich jest Adrian Lipiński. Artysta ukończył liceum plastyczne im. Wojciecha Kossaka ww Łomży gdzie został wyróżniony złotą odznaką za osiągnięcia artystyczne/plastyczne nadaną przez Dyrektor szkoły Lidie Radziwanowicz.
Otwarcie wystawy rzeźby Adriana Lipińskiego „Niebie-ski”

W roku 2014 rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wydziale Rzeźby. Pierwszy rok w pracowni prof. Romana Pietrzaka, od drugiego roku w pracowni mistrzowskiej prof. Adama Myjaka. 

10 sierpnia o godzinie 17:00 artysta ze swoimi rzeźbami zaprezentuje się w rodzinnym miejscu z wystawą „Niebie-ski” w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży.

Niebie-ski
W wieku XIV oznacza ,,przynależny do nieba‘’, format przymiotnikowy określa przynależność do czegoś. Widzimy już w samej nazwie koloru tworząca się relację, której to znamiona dalszej przynależności znajdujemy na przykład, w wielu językach używany jest do określenia koloru niebieskiego jak i zielonego lub tak jak w języku szwedzkim używano tego samego słowa na określenie koloru czarnego jak i niebieskiego. 
Barwę tą wybrałem jako spójnik moich prac, którego zadaniem jest budowa relacji o charakterze sakralnym, duchowym w rozumieniu Heglowskim a także relacji przeciwstawnej, dynamicznej, burzliwej jakiej często doświadczamy my sami, można powiedzieć, że to ,,relacja” właśnie będzie najważniejszym punktem podejmowanych przeze mnie działań w poszukiwaniu kompozycji i charakteru. Właściwie jest ona pewnego rodzaju paradygmatem wszelkich działań z przestrzenią, na przestrzeń, w przestrzeni a także działań dotykających nie tylko przestań a przede wszystkim człowieka. 
Chciałbym zacytować fragment komentarza Jeana Hyppolite’a do Fenomenologii ducha  ,,…Każdy jest dla siebie i jednocześnie dla bliźniego, każdy – aby być sobą, wymaga uznania od innego, i każdy winien też uznanie innemu”.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama