"INTERPELACJA
w sprawie rozbudowy sieci kolejowej na linii
Warszawa – Ostrołęka – Łomża – Kolno – Pisz – Orzysz - Giżycko w ramach budowy siatki połączeń z Centralnym Portem Komunikacyjnym
Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996r. Nr 73, poz.350 z późn. zm.) w zw. z art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. z 1992r. Nr 26, poz. 185 z późn. zm.) składam interpelację w sprawie rozbudowy sieci kolejowej na linii Warszawa – Ostrołęka –Łomża – Kolno – Pisz – Orzysz - Giżycko w ramach budowy siatki połączeń z Centralnym Portem Komunikacyjnym.
Panie Ministrze, przyjęta przez Rząd w dniu 14 lutego 2017 r. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) – jest kluczowym dokumentem w obszarze średnio- i długofalowej polityki gospodarczej państwa oraz planowanymi zmianami w systemie zarządzania rozwojem kraju. W zakresie polityki transportowej Strategia zakłada w horyzoncie roku 2030 osiągnięcie przepustowości transportowej umożliwiającej efektywne funkcjonowanie całego systemu transportowego poprzez uzyskanie efektu sieciowego w ujęciu międzygałęziowym, zapewniającego sprawną obsługę transportową społeczeństwa i gospodarki, a także przyczyniającego się do obniżenia negatywnego oddziaływania na środowisko oraz zdrowie i jakość życia.
Jednym z kluczowych działań podjętych przez Rząd w roku 2018 była decyzja
o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz skomunikowanie go ze wszystkimi częściami Polski, m.in. za pośrednictwem rozbudowanej sieci kolejowej.
Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach programowych oraz wskazanymi przez Pana Ministra Mikołaja Wilda na posiedzeniach Komisji Infrastruktury, jednym
z trzech najważniejszych celów budowy CPK ma być rozbudowa polskiej sieci kolejowej. Pierwszy etap realizacji planów ma objąć ponad 800 km modernizowanych i nowych linii, co będzie kosztowało około 40 mld zł.
Jednym z projektów infrastrukturalnych w zakresie sieci kolejowej jest budowa/modernizacja linii kolejowej w kierunku Mazur, tj. po śladzie Warszawa – Ostrołęka – Pisz - Giżycko. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla przebiegu tej linii na odcinku pomiędzy Ostrołęką a Piszem byłoby przesunięcie jej tak, by przechodziła pomiędzy Łomżą a Nowogrodem, a następnie śladem dawnej linii kolejowej Kolno - Pisz przez miejscowość Jeże i dalej do Pisza, Orzysza i Giżycka. Przyjęcie takiego wariantu przebiegu umożliwi uzyskanie efektu sieciowego w ujęciu międzygałęziowym, gdyż uzyska się połączenie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym dodatkowo dla miast Łomża i Kolno oraz okolicznych miejscowości. Przyjęcie takiego wariantu przebiegu linii kolejowej wydaje się najbardziej optymalnym z punktu widzenia ekonomicznego, jak i zwiększenia potoku pasażerów. Na obszarze obu miast i okalających je powiatów mieszka ponad 150 tysięcy mieszkańców. Ponadto ww. przebieg będzie miał ogromne znaczenie
z punktu widzenia zdolności operacyjnych Wojsk Sojuszniczych, które aktualnie stacjonują na Poligonie w Orzyszu, tworząc wschodnią flankę NATO.
Bardzo proszę Pana Ministra, aby podjąć działania zmierzające do objęcia w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego budowy/modernizacji linii kolejowej na trasie Warszawa – Ostrołęka – Łomża – Kolno – Pisz – Orzysz - Giżycko.
W związku z powyższym pytam Pana Ministra:
1. Kiedy podjęta zostanie decyzja o ostatecznym przebiegu linii kolejowej na trasie Warszawa – Ostrołęka – Łomża – Kolno – Pisz – Orzysz - Giżycko w ramach stworzenia siatki połączeń z Centralnym Portem Komunikacyjnym?
2. Kiedy planowane jest zakończenie budowy ww. linii kolejowej?
Z poważaniem
Lech Antoni Kołakowski
Poseł na Sejm RP"
Komentarze