Władze miasta, ponieważ nie dało się na rozsądnych warunkach ekonomicznych znaleźć wykonawcy całego zadania, skutecznie zastosowały w tym przypadku metodę "puzla". Jednym z podstawowych elementów tego pomysłu jest rozłożenie inwestycji i związanych z nią przetargów na mniejsze części. Jak podkreślają przedstawiciele Ratusza, wyłonieni są już wykonawcy robót rozbiórkowych, sieci sanitarnych, deszczowych i elektrycznych. Trwają negocjacje z firmami, które mogłyby przygotować konstrukcje stalowe oraz podjąć się budowy głównego budynku dworcowego wraz z poczekalnią.
W połowie sierpnia planowane jest rozpoczęcie robót rozbiórkowych na dotychczasowym dworcu oraz budowa sieci elektrycznych i teletechnicznych, a także kanalizacji deszczowej i wodociągu. Ta część prac powinna potrwać do listopada.
Wcześniej, we wrześniu, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zamierza ruszyć z przebudową sieci ciepłowniczej, tak aby zdążyć z podłączeniem odbiorców przed sezonem grzewczym. Jednocześnie roboty drogowe rozpocznie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a w październiku z budową kanalizacji sanitarnej włączy się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Zostanie wówczas również przebudowana nawierzchnia w pasie pawilonów handlowych od strony alei Legionów oraz ich przełączenie do nowej sieci. Planowany czas tego zadania to 2 - 3 miesiące.
Na przełomie września i października przewiduje się też wykonanie stóp fundamentowych konstrukcji zadaszenia i budynku dworca. Montaż konstrukcji stalowej z przykryciem szklanym przewidywany jest do połowy przyszłego roku. W kwietniu 2019 roku powinna rozpocząć się budowa dworcowej poczekalni, zaś jej zakończenie spodziewane jest w lipcu przyszłego roku. W podobnym okresie mają zakończyć się całkowicie roboty drogowe na terenie dworca i nowej drodze łączącej Dworcową z Sikorskiego, które prowadzone będą sukcesywnie po wykonaniu sieci podziemnych. Rozpoczną się one jeszcze w tym roku.
- Na tym etapie planowania harmonogram ma charakter wstępny i mogą wystąpić w nim zmiany związane chociażby z warunkami atmosferycznymi - podkreśla Łukasz Czech.
Aby jednak przy tak wielkiej inwestycji mogła się odbywać w miarę normalna obsługa podróżnych konieczne było jeszcze ułożenie na swoich miejscach innych elementów "puzla". Przede wszystkim, jak podaje Urząd Miejski, podpisana została umowa na bezpłatne użytkowanie części dworca zakupionej przez prywatnego przedsiębiorcę. Obowiązuje ona od 27 lipca do 10 stycznia 2019 roku.
- Termin ten jednak w miarę potrzeby może zostać wydłużony - dodaje Łukasz Czech.
Oznacza to, że podczas budowy Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego, Miejski Dworzec Autobusowy będzie obsługiwał podróżnych niemal tak, jak dotychczas, chociaż pewne zmiany są konieczne. Przeniesiono już dyspozytornię z przewidzianych do wyburzenia budynków oraz przygotowano publiczną toaletę w Miejskiej Hali Targowej, która będzie dostępna w godzinach 6:00–22:00. Dodatkowo zorganizowano tymczasowy postój taksówek od strony ul. Sikorskiego.
Prawie gotowy jest też następny element umożliwiający możliwie najmniej kłopotliwe utrzymanie funkcji obsługi komunikacji dalekobieżnej, ale też działalność targowiska miejskiego w najgorętszym okresie domowego przetwórstwa owocowo - warzywnego. Na połowę sierpnia MPGKiM zapowiada zakończenie prac przy budowie parkingu przy targowisku. To długo oczekiwane udogodnienie dla handlowców i klientów, ale także zapasowa "opcja" dla organizacji komunikacji autobusowej.
Jak tłumaczy Łukasz Czech, podczas prowadzenia inwestycji największych niedogodności należy spodziewać się w rejonie ulicy Dworcowej. Dojazd do targowiska przy Miejskiej Hali Targowej zostanie zapewniony od strony ul. Sikorskiego.
- Podejmowane są jednak działania, aby inwestycja została zrealizowane jak najszybciej i była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców - dodaje przedstawiciel Urzędu Miejskiego.
Komentarze