Jak ekstremalnym przeżyciem może być spacer ulicą Zjazd wie każdy, kto wybrał się kiedykolwiek na stadion miejski czy do Piątnicy. Po jednej stronie na znacznej długości chodnik umożliwia chodzenie tylko „gęsiego”, po drugiej - nie ma go w ogóle. Niemal cudem nie doszło do tragedii, gdy w środę pijany kierowca rozbił się swoim BMW o słup w rejonie stadionu, a nie np. wjechał w idących chodnikiem.
Jak informuje Urząd Miejski, inwestycja obejmuje rozbiórkę istniejących i budowę nowych chodników z ich poszerzeniem, zjazdów indywidualnych i publicznych oraz budowę ramp dla pieszych. Ponadto wykonane zostanie oświetlenie uliczne z okablowaniem, zatoka autobusowa oraz poręcze i bariery drogowe. Zastępca prezydenta Łomży, Andrzej Garlicki, podkreśla, że planowane prace mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa osób pieszych.
- Ulica Zjazd jest jedną z najbardziej ruchliwych dróg w Łomży, a zlokalizowane przy niej chodniki są wąskie i poruszanie się po nich nie jest zbyt komfortowe. Przy tej drodze znajdują się obiekty sportowe, z których przeważnie korzystają dzieci i młodzież, stąd też niezwykle istotne jest, by w bezpieczny sposób mogły one się przemieszczać – podkreśla Andrzej Garlicki, przypominając o podejmowanych w tej kadencji działaniach poprawiających bezpieczeństwo pieszych w innych częściach miasta, jak montaż sygnalizacji świetlnych na przejścia dla pieszych, czy też doświetlenie kilkunastu z nich.
Ten sam przetarg dotyczy także nowych sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach ul. Wojska Polskiego z ul. Sikorskiego i Polową. Ich realizacja również wpłynie na poprawę bezpieczeństwa nie tylko osób pieszych, ale również kierowców. Na obu skrzyżowaniach zamontowana zostanie sygnalizacja wielofazowa z rozdzieleniem relacji kolizyjnych w odrębnych fazach, z zastosowaniem akomodacji ruchowej. Będą one skorelowane z sygnalizacjami na sąsiednich skrzyżowaniach w ciągu ul. Wojska Polskiego i Sikorskiego, co usprawni poruszanie się pojazdów samochodowych drogą krajową nr 61 w granicach miasta.
Termin zgłaszania ofert przez potencjalnych wykonawców upływa 9 sierpnia. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do połowy listopada tego roku.
Jest także nadzieja, że po wielu nieudanych „podejściach” uda się znaleźć wykonawcę remontu ulicy Niemcewicza na osiedlu Południe. Miasto otrzymało ofertę wprawdzie przekraczającą planowany tzw. kosztorys zamawiającego (5,8 mln wobec 5,5 mln), ale tym razem nie w sposób tak drastyczny, jak w poprzednich przetargach. Gruntowna przebudowa ważnej osiedlowej ulicy (m. in. jest przy niej duża szkoła i dwa przedszkola) miałaby zostać rozłożona na 2 lata.
Komentarze