- Realizowane przez nas zadania inwestycyjne dotyczą różnych dziedzin życia i mają na celu przede wszystkim zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz komfortu życia naszych mieszkańców, jak również przyczyniają się do rozwoju miasta – informuje prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Kultura i edukacja
Jednym z ważniejszych przedsięwzięć jest przebudowa zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury. Prezydentowi Łomży udało się pozyskać na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości prawie 10 milionów złotych, pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Prace ruszyły w kwietniu i zakończą się w sierpniu przyszłego roku. Obecnie trwają tam roboty rozbiórkowe i demontażowe.
Kończy się już budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Nowy obiekt będzie spełniał funkcję zaplecza sportowego tej placówki z możliwością realizowania programów i zajęć obejmujących różne dyscypliny sportowe w tym: piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę, jak też zajęcia ćwiczeń siłowych i ogólnorozwojowych. Prace zakończą się w lipcu i po wszelkich odbiorach technicznych oraz uzyskanych pozwoleniach na użytkowanie uczniowie będą mogli korzystać z nowoczesnego obiektu już od początku roku szkolnego. Dzięki staraniom prezydenta Mariusza Chrzanowskiego na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie 2.435.000 złotych z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Wraz z rozpoczęciem wakacji planowana jest także termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 7. Roboty potrwają do końca października, podobnie jak w przypadku termomodernizacji budynku Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Również w wakacje planowana jest renowacja elewacji frontowej budynku I Liceum Ogólnokształcącego. Rozpoczęła się natomiast wymiana oświetlenia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 10. Generalnie na obiektach oświatowych większość prac będzie wykonywana w okresie wakacyjnym.
Trwa też przebudowa i rozbudowa budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Obecnie prowadzone są roboty wewnętrzne, związane z klimatyzacją, wentylacją, układaniem posadzek i tynków, zaś w części administracyjnej realizowane są piwnice.
Komunikacja i wypoczynek
W najbliższym czasie ruszy budowa Centrum Przesiadkowo - Komunikacyjnego.
- Podział inwestycji na cząstkowe zadania oraz wydłużenie terminu realizacji pozwala sukcesywnie wyłaniać wykonawców poszczególnych prac w cenach przez nas akceptowalnych – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki, dodając, że udało się już wyłonić wykonawców robót rozbiórkowych, sieci sanitarnych i elektrycznych, a poszukiwani są na realizację konstrukcji stalowej zadaszenia dworca oraz budynku dworcowego wraz z poczekalnią. W trakcie są realizowane przez MPGKiM roboty przy budowie przydworcowego parkingu z pełnym uzbrojeniem i infrastrukturą, na którym w razie potrzeby będzie możliwa organizacja tymczasowego dworca.
Również przy realizacji Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma, podział inwestycji na poszczególne zadania przynosi wymierne efekty.
- Wykonywane są alejki, monitoring, sieci elektryczne, zasilanie tężni i fontanny. Rozprowadzana jest sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna – przekazuje Andrzej Garlicki dodając, że w lipcu rozpoczną się tam nasadzenia zieleni oraz budowa pierwszej części placu zabaw. Zgodnie z harmonogramem do wykonania w następnym etapie są toaleta, tężnia i fontanna oraz druga część placu zabaw.
Infrastruktura drogowa
Niezmiernie ważną kwestią jest budowa dróg w naszym mieście. Cały czas trwają roboty przy budowie dwupasmowego przedłużenia ulicy Zawadzkiej do Szosy do Mężenina. Swoje prace w ramach tego przedsięwzięcia zakończyły już m.in. miejskie spółki MPWiK i MPEC. Przełożona została także linia średniego napięcia. Droga ma być gotowa na przełomie września i października. W podobnym okresie zakończy się budowa ulicy Nowogrodzkiej, na której zaawansowanie robót jest szacowane na około 40 proc. We wrześniu zakończona zostanie realizacja ul. Poligonowej. Wykonane zostały już wszystkie sieci na całej długości tej drogi. Na pierwszej jej części jest też ułożona masa bitumiczna, na drugiej wykonywana jest obecnie stabilizacja gruntu i podłoża. Trzy miesiące przed terminem zakończyła się modernizacja ulicy Glogera. Realizacja powyższych dróg była możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości 85% środków kwalifikowalnych, jakie władze Łomży pozyskały z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Rozpoczął się odbiór techniczny przebudowywanej i rozbudowywanej ul. Stacha Konwy, która zyskała nową nawierzchnię. Zmodernizowano tam także chodniki, wybudowano ścieżkę rowerową oraz 59 miejsc postojowych.
Zakończyła się inwestycja przy ul. Piłsudskiego, związana z budową nawrotki przy Szosie Zambrowskiej oraz przebudową skrzyżowania z ul. Kazańską. Uruchamiana została tam sygnalizacja świetlna. Wykonano ponadto oświetlenie i monitoring traktu pieszo – rowerowego od ul. Przyjaźni oraz parkingi przy ul. Śniadeckiego i Księżnej Anny.
Prezydent Łomży zapowiada, że to nie koniec inwestycji na ten rok.
– Przymierzamy się m.in. do Otwartych Stref Aktywności, na które otrzymamy środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki, wakacyjnych prac w placówkach oświatowych, w tym remontu łazienek w Przedszkolu Publicznym nr 9, czy budowie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz realizacji zadań zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Przystępujemy do wielu remontów chodników, ciągów pieszo jezdnych i parkingów. Niebawem też podejmiemy decyzję dotyczącą kosztującej 5,9 mln zł modernizacji ulicy Niemcewicza. Rozpoczniemy ją tylko wówczas, gdy dofinansowanie od Wojewody Podlaskiego będzie większe, niż wstępnie zadeklarowane niespełna 1,1 mln zł – informuje Mariusz Chrzanowski.
Komentarze